Emekli aylığı memur maaşı asgari ücret! Tüm maaşlara son dakika ENFLASYON ZAMMI açıklandı işte oranı

Emekli aylığı memur maaşı asgari ücret! Tüm maaşlara son dakika ENFLASYON ZAMMI açıklandı işte oranı
Milyonlarca emekli memur ve asgari ücretli çalışana yeni enflasyon zammı müjdesi son dakika açıklandı! İşte yeni zam oranı...

Emekli aylığı memur maaşı asgari ücret! Tüm maaşlara son dakika ENFLASYON ZAMMI açıklandı işte oranı - Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK milyonların beklemiş olduğu Mart ayı enflasyon raporunu açıkladı. Açıklanan rakamlara göre enflasyonda yaşanan yükseliş hız kesmesine rağmen devam etti.

Enflasyon rakamlarına göre memur ve emekli maaşlarına ilk 3 aylık enflasyon farkı kesinleşmiş oldu. TÜİK rakamlarına göre memur ve emekli maaşlarına enflasyon farkı oluşurken asgari ücretli çalışanlarda Temmuz ayında kendilerine enflasyon farkı müjdesi verilmesini bekliyordu.

TÜİK TEFE TÜFE MART 2024 ENFLASYONU YÜZDE KAÇ, NE KADAR OLDU?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan rapora göre Türkiye'de Mart ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 68,50 oranında aylık bazda ise yüzde 3,16 oranında artış gösterdi. TÜFE'deki (2003=100) değişim 2024 yılı Mart ayında bir önceki aya göre %3,16, bir önceki yılın Aralık ayına göre %15,06, bir önceki yılın aynı ayına göre %68,50 ve on iki aylık ortalamalara göre %57,50 olarak gerçekleşti.

[caption id="attachment_24780" align="alignleft" width="757"] #image_title[/caption]

İLK 3 AYLIK ENFLASYON FARKI 2024 HESAPLAMA! EMEKLİ VE MEMUR MAAŞI FARKI NE KADAR, YÜZDE KAÇ OLDU?

Kamu personeli 2024 yılının ilk yarısı için yüzde 15 zam almıştı. Bunun dışında kalan diğer zam 2023 yılından hak edilen enflasyon farkı idi. Bu nedenle, zam hesaplamasında yüzde 15 dikkate alınmaktadır. Kamu personeli 2023 yılının ikinci yarısı için yüzde 29,78 enflasyon farkı almıştı. TÜİK, 2024 yılı Ocak ayında enflasyonu yüzde 6,7, Şubat ayında yüzde 4,53, Mart ayında da yüzde 3,16 olarak açıkladı. Ocak, Şubat ve Mart ayı enflasyonuna göre, kamu personelinin aldığı zam 3 ayda ayda erimiş oldu.

Hükümet ile memur sendikaları arasında imzalanan sözleşme kapsamında bu sene yüzde 15 oranında toplu sözleşme zammı verilmesi kesinleşmişti. İlk 3 aylık enflasyon farkına göre yüzde 0,6 oranında zam gelmesi kesinleşirken Nisan, Mayıs ve Haziran ayı enflasyonu ile kesinleşen rakamda bu orana eklenerek toplam zam oranı kesinleşmiş olacak. Bu rakama refah payı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak olan rakamda eklenecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.