Emeklilik Hesapları Değişiyor: 1999-2011 Arası SGK Kaydı Olanlar İçin Erken Emeklilik Yolda!

Emeklilik Hesapları Değişiyor: 1999-2011 Arası SGK Kaydı Olanlar İçin Erken Emeklilik Yolda!
Uzun süredir beklenen kademeli emeklilik sistemi, emeklilik şartlarında önemli bir değişiklik vadeden bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Bundan böyle sigortalı çalışanlar, belirli yaş ve prim günü koşullarını karşıladıklarında,...

Uzun süredir beklenen kademeli emeklilik sistemi, emeklilik şartlarında önemli bir değişiklik vadeden bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Bundan böyle sigortalı çalışanlar, belirli yaş ve prim günü koşullarını karşıladıklarında, tam zamanlı işlerinden ayrılmadan önce kısmi emeklilik hakkını kullanabilecekler.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın açıklamalarıyla gündeme gelen bu sistem, 1999-2011 yılları arasında SGK'ya kayıtlı çalışanlar için önemli bir umut ışığı olarak değerlendiriliyor. Belirlenen yaş ve prim günü şartlarını sağlayanlar, kısmi emeklilik imkanından faydalanabilecekler. Özellikle 1999 ile 2008 arasında işe başlayanlar için erken emeklilik fırsatı sunacak olan kademeli emeklilik, kadınlar için 43, erkekler için ise 45 yaşında emeklilik kapısını aralayacak.

Kademeli Emeklilik Çıkacak mı?

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren kısmi emeklilik düzenlemesi merakla bekleniyor. SSK ve Bağ-Kurlu çalışanlar, kısmi emekliliğin ne zaman çıkacağını ve kimleri kapsayacağını öğrenmek için heyecanla bekliyorlar. Ancak, yerel seçimler nedeniyle TBMM'nin tatile girmesi, kısmi emeklilik düzenlemesinin gündeme gelmesini Nisan ayının ortalarına kadar erteledi. Gözler, TBMM'nin yeniden çalışmaya başlamasıyla bu önemli düzenlemenin takvimine çevrildi.

Kısmi Emeklilik Sistemi Ne Zaman Netleşecek?

Yeni düzenlemenin, kademeli veya kısmi emeklilik olarak bilinen sistem henüz kesinleşmedi. Çalışmalar devam ettiği için şartlar hakkında net bir bilgi bulunmuyor. Ancak, sistemin uygulanmasıyla emeklilik yaşı kesinlikle düşecek. Tahminlere göre, 10 yıl ve 12,5 yıl sigortalılık süresi gibi belirli şartlar aranacak. Ayriyeten, sigorta başlangıç tarihine göre de farklı kriterler uygulanabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.