SGK, SSK, Bağ-Kur emeklisine 11.600 TL maaş kesinleşti! Temmuzda rekor zam gelecek öngörü yüzde 73

SGK, SSK, Bağ-Kur emeklisine 11.600 TL maaş kesinleşti! Temmuzda rekor zam gelecek öngörü yüzde 73
Emekli maaş zammını belirleyen önemli kalemlerden biri de 6 aylık enflasyon farkı oluyor. Enflasyon farkına ilişkin araştırmalar devam ederken Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon verileri de yakından...

Emekli maaş zammını belirleyen önemli kalemlerden biri de 6 aylık enflasyon farkı oluyor. Enflasyon farkına ilişkin araştırmalar devam ederken Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon verileri de yakından takip ediliyor. Enflasyon farkı ile ilgili olarak araştırmalar devam ederken TÜİK şimdiye kadar ocak ve şubat ayı enflasyon oranlarını açıkladı. Açıklanan rakamlar vatandaşların gündeminde yer alırken emekli maaş zammını belirleyecek ola 6 aylık enflasyon farkı verileri de yakından takip ediliyor.

Enflasyon verileri TÜİK tarafından hesaplanarak açıklanmaya devam ederken ocak ve şubat ayları için açıklanan verilerle beraber zam hesaplamaları da şimdiden başladı. Ocak - Haziran dönemi SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı zammı yüzde 49,25 olarak belirlenirken, en düşük emekli maaşı 10 bin liraya sabitlendi. Memur emeklileri yüzde 49,25 oranında zam ve enflasyon farkı alırken, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan yüzde 37,57'lik altı aylık enflasyona ek olarak 11,68 puan refah payı eklenerek yüzde 49,25 artış görüldü.

Şu anda yüzde 11,53 fark açıklaması yapılırken emekliler, temmuz zammına hazırlanıyor. Bütçe disiplininin etkisiyle beraber emekli maaşlarına ek zam da yapılması öngörülürken temmuz ayı emekli maaş zammı için hesaplamalar başladı.

EMEKLİNİN YÜZDE 11,53 ZAM ORANI KESİNLEŞTİ

Milyonlarca emeklinin gözü 2024 yılının ikinci emekli maaşı zammında. Temmuz ayında belli olacak olan maaş zammı için belirleyici olan 2 önemli enflasyon verisi açıklandı. Bu veriler, emeklilere Temmuz ayındaki zam oranını belirlemede kritik bir rol oynayacak. 6 ay boyunca geçerli olacak ve yılın ikinci yarısından itibaren maaşlar yeniden belirlenecek.

Açıklanan Şubat ayı enflasyonuna göre emekliler ve memurlar için 2 aylık enflasyon oranı yüzde 11,54 olarak belirlenirken bu oran, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için enflasyon artışını ifade ediyor. İki aylık enflasyona göre kaydedilen yüzde 11,54'lük rakam SSK ve Bağ-Kur emeklileri için enflasyon artışında kesinleşirken yıllık enflasyonun yüzde 73'e kadar çıkabileceği tahmin ediliyor. Bu süreçte, Temmuz ayı zamlarıyla beraber  emekli maaşlarına yapılacak zam, haziran enflasyonunun açıklanması ve 6 aylık enflasyon farkının belli olması ile beraber temmuz ayı içerisinde açıklanmış olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.