Yeni zam şampiyonu o oldu! Kilosu 600 liraya fırladı artık gramla alınacak yemeklere kaşık ucuyla katılacak

Yeni zam şampiyonu o oldu! Kilosu 600 liraya fırladı artık gramla alınacak yemeklere kaşık ucuyla katılacak
TÜİK enflasyonu açıklarken yeni zam şampiyonu belli oldu. Kilo kilo alma dönemi sona erdik kilosu 600 liraya fırladı artık gramla alacaksınız...

Yeni zam şampiyonu o oldu! Kilosu 600 liraya fırladı artık gramla alınacak yemeklere kaşık ucuyla katılacak - Ekonomide yaşanan dalgalanma tüm hızı ile devam ederken Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından merakla beklenen Mart ayı enflasyonu açıklandı. Açıklanan rapora göre enflasyonda yaşanan yükseliş hızını kesmiş olsa da yine de yukarı yönlü seyrini devam ettirdi.

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon raporuna göre Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %68,50, aylık %3,16 arttı. TÜFE'deki (2003=100) değişim 2024 yılı Mart ayında bir önceki aya göre %3,16, bir önceki yılın Aralık ayına göre %15,06, bir önceki yılın aynı ayına göre %68,50 ve on iki aylık ortalamalara göre %57,50 olarak gerçekleşti. Enflasyonda ki yükselişin sınırlı kalmasına rağmen fiyatı en çok zamlanan ürünlerde belli oldu.

KIRMIZI ET FİYATLARINA REKOR ZAM! KIYMANIN KİLOSU NE KADAR, KAÇ TL OLDU?

Enflasyon rakamları, et ürünlerindeki artışın önüne geçilemediğini gösterdi. İTO'nun ardından TÜİK verilerinde de Mart ayında fiyatı en çok artan ürünlerde ilk sıralarda kuzu ve dana eti geldi. İstanbul'da kasaplarda bir kilo kıymanın fiyatı ortalama 600 liraya yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Mart ayı zam şampiyonları sıralamasında fiyatı yüzde 18,58 artan kuzu eti ikinci, fiyatı yüzde 14,65 artan dana eti üçüncü sırada geldi. İTO verilerine göre ise İstanbul'da geçen ay koyun etinin fiyatı yüzde 16, dana etinin fiyatı yüzde 13 arttı. Kasaplar üreticilerden pahalıya ürün aldıklarını savunuyor. Üreticiler ise masrafların kendilerini de zorladığını belirtiyor.

Vatandaş artık marketlerdeki kasap reyonlarına yaklaşmaya korkarken kırmızı et fiyatlarına gelen zammın ardından Mart ayında fiyatı en çok yükselen gıda ürünü kıyma oldu. Kıymanın kilosu 600 liraya yükselirken vatandaşlar eskiden kiloyla aldıkları kıymayı artık yemeklerin içerisine kaşık ucu ile sınırlı miktarda koyduklarını belirterek et fiyatlarının düşürülmesini talep ettiler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.