Ehliyette yaş sınırı SİL BAŞTAN değişti! A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfı yeni karar Resmi Gazete'de yayımlandı

Ehliyette yaş sınırı SİL BAŞTAN değişti! A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfı yeni karar Resmi Gazete'de yayımlandı
Ehliyette yaş sınırı SİL BAŞTAN değişti! A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfı yeni karar Resmi Gazete'de yayımlandı - Türkiye'de ehliyet sahibi olmak isteyen kişilerde belirli kriterler aranmakta olup, her ehliyet sınıfı için...

Ehliyette yaş sınırı SİL BAŞTAN değişti! A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfı yeni karar Resmi Gazete'de yayımlandı - Türkiye'de ehliyet sahibi olmak isteyen kişilerde belirli kriterler aranmakta olup, her ehliyet sınıfı için aranılan şartlar ayrı ayrı belirlenmektedir. Ehliyet almak isteyen kişilerde aranılan en önemli koşullardan biri de yaş şartı olarak öne çıkmaktadır. Ülkemizde ehliyette yaş sınırı alınmak istenen ehliyet sınıfına göre belirlenmektedir.

Resmi Gazete ile yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliği'nde yapılan düzenleme ile ehliyette yaş sınırı resmen değiştirildi. Yapılan  düzenleme ile ehliyet sahibi olmak isteyen kişilere belirlenen sınıfta yaş sınırı 2 sene erkene çekilmiş oldu. İşte o düzenlemenin detayları...

KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK YAYIMLANDI!

MADDE 1- 8/1/2018 tarihli ve 30295 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir. “cccc) Teknik şartlar: Bu Yönetmelik kapsamında kullanılacak taşıtların, geçerli araç muayenesini veya ilgili mevzuatta belirtilen diğer teknik koşullarını,”

MADDE 2- Aynı Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin ikinci fıkrasının (c) bendi ile aynı maddenin dördüncü fıkrasının (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“c) B3 yetki belgesi: Hususi taşımacılık faaliyetinde bulunarak; 1) Kendi personelinin, 2) Kendi diyaliz merkezlerinde tedavi gören hastaların,

3) Kendi özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde destek eğitimi alan engelli bireylerin ve bunların velisinin/vasisinin, taşımasını yapacaklara,”

“c) D3 yetki belgesi: Hususi taşımacılık faaliyetinde bulunarak;

1) Kendi personelinin,

2) Kendi diyaliz merkezlerinde tedavi gören hastaların,

3) Kendi özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde destek eğitimi alan engelli bireylerin ve bunların velisinin/vasisinin, taşımasını yapacaklara,”

EHLİYET YAŞ SINIRI KAÇ OLDU, KAÇ YAŞINDA EHLİYET ALINIR?

Yeni düzenleme ile D Sınıfı ehliyet için uygulanan yaş sınırı değiştirildi ve bu sınıf için aranılan yaş sınırı 26 yaştan 2 sene erkene çekilerek 24 yaşa düşürüldü. Resmi Gazete ile yayımlanan karar yürürlüğe girerken düzenleme kapsamında uzun yol otobüs şöförü olmak isteyen kişilere avantaj sağlanmış oldu. Düzenleme zaten bu grupta yer alan kalifiye personel açığını ortadan kaldırmak için yapıldı. B sınıfı ehliyet için ise 18 yaş sınırı uygulanmaya devam edecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.