Haftalık mesai saatleri ve izinler SİL BAŞTAN! Başkan bizzat açıkladı 8 ay sonra hayata geçecek

Haftalık mesai saatleri ve izinler SİL BAŞTAN! Başkan bizzat açıkladı 8 ay sonra hayata geçecek
Türkiye'de haftalık mesai saatlerinin uzunluğu nedeniyle çalışanların verimlerinin düştüğüne ilişkin açıklamalar yapılmaya devam ediyor. Çalışma saatlerine ilişkin farklı ülkelerde yapılan çalışmalar devam ederken Türkiye'nin...

Türkiye'de haftalık mesai saatlerinin uzunluğu nedeniyle çalışanların verimlerinin düştüğüne ilişkin açıklamalar yapılmaya devam ediyor. Çalışma saatlerine ilişkin farklı ülkelerde yapılan çalışmalar devam ederken Türkiye'nin konu hakkında adım atacağı öğrenildi. Çalışma saatlerinin düşürülerek daha verimli çalışma hayatının olmasını sağlamak için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının birtakım hazırlıklar içinde olduğu belirtilirken haftada 45 saat olan mesai süresinin 40 saate ineceği konusu gündeme geldi.

Türkiye'de de mesai saatlerine yönelik bir değişiklik gündeme geldi. Avrupa'da yaygınlaşmaya başlayan 4 günlük çalışma sisteminin ardından Türkiye'de de mesai saatlerinin kısalacağı konusu gündem oldu. Türkiye’de çalışma hayatına ilişkin nasıl bir düzenleme yapılacağı, mesai saatlerinin ne kadar düşürüleceği merak edilmeye devam ederken konuyla ilgili yapılan çalışmanın detayları merak konusu oldu.

TÜRKİYE'DE MESAİ SAATLERİNDE YENİ DÜZENLEME GÜNDEMDE

Ülkemizde çalışanlar haftada resmi olarak 45 saat çalışıyor. 45 saati aşan her süre işveren tarafından işçiye 'mesai ücreti' olarak ödeniyor. Ancak mesai saatlerinin düşmesi gündeme gelirken 'Türkiye'de haftada 45 saat olan mesai süresi, 40 saate düşecek ve haftalık izinler 2 güne çıkacak' gibi bazı iddialar gündemdeki yerini aldı.

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Sosyal Güvenlik Başkanı Ali Duman, uygulamanın hayata geçirilmesi halinde 45 saat ve üzeri çalışma saatlerinin kişiye mesai ücreti olarak yansıyacağını dolayısıyla kişinin hem gelirinin hem de kıdem tazminatının artacağını belirtti.

TÜKONFED Sosyal Güvenlik Başkanı Duman, bir süresi kısıtlamasının işverenleri mesai ücreti vermek yerine iş yerlerinin 'vardiyalı sistem'e dönebileceğini belirtti. Şu anda hükümetten gelen resmi bir açıklama bulunmazken bakanlığın konu üzerine mesai harcadığı açıklandı. TÜKONFED Sosyal Güvenlik Başkanı Duman, düzenlemenin hayata geçebilmesi için 8 aylık bir süreç olduğunu ve 2024'ün son aylarında konuya dair yapılan çalışmaların şekilleneceğini belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.