SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Ay sonuna kadar başvuran asgari ücretliye 7.940 TL devlet ödemesi yapılacak

Yayınlanma:
Ay sonuna kadar başvuran asgari ücretliye 7.940 TL devlet ödemesi yapılacak

Devlet, ihtiyaç sahibi vatandaşlara farklı isimler adı altında ödeme yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda aktarılan son habere göre güzel haber asgari ücretli için geldi. Ay sonuna kadar başvuru yapan asgari ücretliye 7.940 TL ödeme yapılacak. Başvuru şartları ve ödemelere ilişkin detaylar belli oldu! İşte merak edilenler..

Belirtilen şartları taşıyan vatandaşlara işsizlik maaşı ödemesi yapılacak. İŞKUR üzerinden yapılan açıklamada ödeme şartları belli oldu. Ödemelerin yapılacağı miktarların kişinin aldığı son 4 aylık maaş ve prim ödeme miktarına göre değişeceği belirtildi.

YÜZDE 40’I OLARAK HESAPLANIYOR

Yapılan açıklamada işsizlik maaşının damga vergisi haricinde herhangi bir vergiye tabi tutulmayacağının da altı çizildi. Yapılan açıklamada ödeme miktarının hesaplanmasına ilişkin, “Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçememektedir. İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz” denildi.

NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?

İşsizlik maaşı ödemesi almaya hak kazanan vatandaşlar ne kadar ödeme yapılacağını merak ediyor. İŞKUR’un resmi web sitesi üzerinden alınan son habere göre:

Son 4 ay 2024 yılına ait asgari ücretli çalışanlara 7.940,27 TL

Son 4 ay 25 bin TL ile çalışanlara 9.924,10 TL

Son 4 ay 41 bin TL ile çalışanlara 15.558,54 TL tutarında ödeme yapılacak. Ödemelerde damga vergisi kesintisi olacağı ifade edildi.

İşte İŞKUR’un aktardığı haberin kısa bir özeti:

NE KADAR SÜRE İLE ÖDEME YAPILACAK?

Ödemenin yapılacağı süre de kişilere göre farklılık göstermektedir. İŞKUR’un aktardığı haberin detaylarına göre hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içinde:

600 gün sigortalı olarak çalışan işsizlere 180 gün,

900 gün sigortalı olarak çalışan işsizlere 240 gün,

1080 gün sigortalı olarak çalışan işsizlere 300 gün, boyunca işsizlik maaşı ödemesi yapılmaktadır. Başvurmak isteyenlerin bu noktada iş akdinin feshedilmesini takip eden 30 gün içerisinde başvuruda bulunması gerekiyor. Başvurular için e-Devlet’i ya da İŞKUR’un resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz