SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Geliri olanlar bugün saat 17.00’a kadar vaktiniz var! İdari yaptırımı var hemen başvurun

Yayınlanma:
Geliri olanlar bugün saat 17.00’a kadar vaktiniz var! İdari yaptırımı var hemen başvurun

Ülkemizde belirli dönemlerde ödenmesi gereken vergiler bulunuyor. Bu vergilerden biri de gelir vergisi olarak karşımıza çıkarken gelir vergisinin de bir beyan süresi bulunuyor. Gelir elde eden her vatandaşı ilgilendiren bu vergi çeşidi ile ilgili olarak yapılan son dakika açıklamasının detayları da merak konusu oldu.

Yurt dışından elde edilen menkul sermaye gelirleri Gelir İdaresi’nin radarına girdi. 5 Nisan Cuma gününe kadar beyanda bulunmayanlara idari yaptırım uygulanacağı ifade edildi. Gelir vergisi beyan dönemi 5 Nisan Cuma günü sonuna kadar devam edecek ve beyanda bulunmayanlara da idari yaptırım uygulanacak.

GELİR VERGİSİ BEYANINDA BULUNMAK İÇİN SON GÜN!

5 Nisan Cuma günü mesai bitimine kadarki sürenin sonunda yurt dışından gelir elde eden mükelleflerin verdikleri beyannameler ile gelirleri karşılıklı kontrol edilecek. Elektronik ortamda beyanname verme imkanı da bulunurken mükellefler beyannameleri, Gelir İdaresi Başkanlığı, Dijital Vergi Dairesi ve e-Devlet üzerinden bildirebilecek.

Geliri olanlar bugün saat 17.00’a kadar vaktiniz var! İdari yaptırımı var hemen başvurun

 

Ayrıca ikametgahın bulunduğu bölgedeki vergi dairesinde de bu işlemlerin yapılabildiği ifade edilirken online olarak yapılacak işlem için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) sitesi üzerinden hazır beyan sistemine giriş yapılıyor. Mükellefler sisteme, gib.gov.tr üzerinden 7 gün 24 saat ulaşabiliyor. Kullanıcı T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresini girerek beyan işlemini tamamlayabiliyor.

VERGİNİN 2 TAKSİT HALİNDE ÖDENMESİNE İMKAN SAĞLANIYOR

Yıllık gelir vergisi beyannameleri üzerinden tahakkuk eden gelir vergisinin, iki eşit taksitte ödenmesine imkan tanınıyor. Tahakkuk eden gelir vergisi, Dijital Vergi Dairesi veya mobil uygulamadan, anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartıyla, banka hesabından havale yoluyla, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlar ile vergi tahsiline yetkili bankalar, vergi dairesi vezneleri ve PTT şubeleri aracılığıyla ödenebilecek.

Geliri olanlar bugün saat 17.00’a kadar vaktiniz var! İdari yaptırımı var hemen başvurun

Gelir elde etmesine rağmen hiç beyanname vermeyen ya da eksik gelir beyan eden kişiler, ceza uygulanmak üzere ilgili vergi dairelerine bildirilecek. Böylelikle sorumluluğunu yerine getirmeyen mükellefe idari yaptırım uygulanacak.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz