SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Kiracıları üzen ev sahiplerini sevindiren karar! Tamamen değişiyor

Yayınlanma:
Kiracıları üzen ev sahiplerini sevindiren karar! Tamamen değişiyor

Hükümet ve ev sahipleri arasında devam eden gerginlik ne yazık ki henüz istenilen bir çözüme kavuşturulmadı. Ev sahipleri kiraların piyasanın altında kaldığını ifade ederken, kiracılar da bütçelerine göre kiralık ev bulmakta zorluk yaşadığını her fırsatta dile getiriyor. Bu noktada kiracıları üzen ev sahiplerini sevindiren kararın detayları belli olmaya başladı.

Aktarılan son haberin detaylarına göre 2022 yılında uygulanmaya başlanan yüzde 25 kira zam sınırı için önemli bir değişiklik yaşanması bekleniyor.

Geçtiğimiz yıl hükümetin aldığı kararla birlikte yüzde 25 zam sınırı uygulaması bir süre daha devam ettirileceği açıklanmıştı. 2024 yılının temmuz ayında sonlanması beklenen kira zam sınırında son durumun ne olacağı ev sahibi ve kiracılar tarafından merak edilmeye başlandı.

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ ETKİLENDİ

Son yıllarda enflasyonun hızlı bir şekilde artması pek çok kaleme zam gelmesine neden oldu. Durum bu şekilde olunca vatandaşlar gayrimenkul sektöründe fiyatların ne zaman ve nasıl ineceğini merak etmeye başladı.

Kiracılar kiralık ev bulmaktan şikayet ederken, ev sahiplerinin büyük bir kısmı da kira fiyatlarının enflasyona göre düşük kaldığını ifade ediyor. İki taraf arasındaki gerginlik büyümeye devam ederken mahkemelerin son aylarda en sık karşılaştığı tarafların kiracı ve ev sahipleri olduğu biliniyor.

YÜZDE 25 ZAM SINIRI DEĞİŞİYOR

Kulislerden aktarılan son habere göre yüzde 25 zam sınırının hükümet tarafından değiştirileceği ifade ediliyor. Hazine Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu bu uygulamanın yaz aylarında değiştirileceği belirtiliyor.

Yüzde 25 zam sınırının ilk aşamada enflasyonun oranında artırılması hedefleniyor. Bu şekilde kontrollü bir artışlar fiyatların 1-2 yıl içerisinde normal seviyelerine dönebileceği tahmin ediliyor.

Kiracılar, özellikle büyükşehirlerdeki kira fiyatlarından son derece şikayetçi. Kira fiyatlarının hızlı bir şekilde artması kiracı ve ev sahipleri arasındaki sorunun her geçen gün daha da büyümesine neden oluyor. Hükümetin bu konuya ilişkin yakın zamanda daha verimli bir adım atması bekleniyor.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz

H
Hamdi 2 ay önce

Çok az olan kiralar normal seviyeye getirilerek artmalı, çok olan kiralar azaltılmalı veya artmamalı.

M
Mehmet Coşkun 2 ay önce

Kiracıların üzerine giden bu devlet acaba seçim zamanı hangi yüzle kiracıdan oy isteyecek acaba...????...kiracida gerekeni ona göre yapacak gerekli dersi verecektir inşallah kaybeden bu siyaset olacaktır inşallah...???????????

S
Selin 2 ay önce

Hangi ev sahibi yüzde 25 e uyduda bu karara vardınız benim ev kiram 4 bin ken 10 bine çıkardı ya evden çık dedi ya öde dedi evi satmaya bile çıktı ben itiraz edince evden çıksan taşıma ücreti depozito emlakçi tavan Allah verdiğini elbet geri alır yalan dünyada taşım toprağım var sanan adam oldum sanıyor Allah muhtaç etsin böyle ev sahiplerini pislikler

F
Figen 2 ay önce

Hangi kiraci%25 ten fazla zam yapti,babasının evi gibi bedavaya oturdu yeter artık bu düzen değişsin.

S
Serdar 2 ay önce

E bu yüzden hükümet kaybedecek zaten çünkü dar gelirliyi unuttu zenginlere çalışmaya başladı ... geçen sosyal tesislere gittik güya dar gelirliye en ucuz araba audi markası araba gariban arabası ya görevli abi beş saat sonra ancak yer açılır dedi bu genellerden sıra gelmez size dedi hani garibana yapılmıştı ver bir kart garip insanlara onlar girsin nerde altında lüks araba gelip orda üç kuruşa beş köfte ya bumu adalet yok size akp ye oy artik chp yede yok yeniden refah gelsin

A
Ay 2 ay önce

Vicdanlarıla baş başa bırakıyorum emekliyiz kiracıyız hayattan soudum pisikolijim bozuldu yaşamak istemiyorum Allah'ın gücüne gtmesin de evet yaşamaktan yarına umudum yok ev sahibi çık ddi npcaz biz soruyorum büyükler çadır açıp yasiycaz sanirm

A
Az 2 ay önce

%25 üstünde yapılan zamları dava açarak faiziyle beraber kiracılar geri alabliyor.

A
Ahmet 2 ay önce

Devlet sürekli kiracıya çalıştı adamın evine eve ortak etti. Kiracı memnun tabiki.

A
Ahmet 2 ay önce

Devlet sürekli kiracıya çalıştı adamın evine eve ortak etti. Kiracı memnun tabiki...