SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Krediler sil baştan hesaplandı! Taşıt kredilerinde yeni dönem başladı

Bankaların kredi faizleri yükselişini sürdürürken araç kredileri için yeni bir karar gündeme geldi.

Yayınlanma:
Krediler sil baştan hesaplandı! Taşıt kredilerinde yeni dönem başladı

Enflasyonla mücadele kapsamında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz artışlarına devam ediyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), taşıt alımına ilişkin kredi vadelerinde düzenlemeye gitti. Taşıt kredisi kullanacaklar için vade sınırları değiştirilirken açıklama geldi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre kurul, nihai fatura değeri 1 milyon 600 bin lira ve altında olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde vade sınırını 48 ay olarak belirledi.

İLGİLİ HABER VAKBN Hisse Yeni Hedef Fiyat 2024 Tahminleri Bilanço Sonrasında Geliyor
Bankaların kredi faizleri yükselişini sürdürürken araç kredileri için yeni bir karar gündeme geldi.

TUTARIN TAŞIT DEĞERİNE ORANI ALANINDA DA DÜZENLEME

Nihai fatura değeri 1 milyon 600 bin lira üzerinde olup 3 milyon lira üzerinde olmayan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde vade sınırı 36 ay olurken,

İLGİLİ HABER PGSUS Hisse 2024 Hedef Fiyat Tahminleri Bilançonun Ardından Güncelleniyor
Bankaların kredi faizleri yükselişini sürdürürken araç kredileri için yeni bir karar gündeme geldi.

Nihai fatura değeri 3 milyon liranın üzerinde olup 4 milyon liranın üzerinde olmayan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde ise vade sınırı 24 ay olarak belirlendi.

Nihai fatura değeri 4 milyon liranın üzerinde olup 5 milyon liranın üzerinde olmayan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde ise vade sınırı 12 ay oldu.

Kredi tutarının taşıt değerine oranı alanında yapıldı. Düzenlemeyle, tüketicilere binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde, veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının, taşıtın değerine oranını nihai fatura değeri 1 milyon 600 bin lira ve altında olan taşıtlar için yüzde 70’i aşmamasına karar verildi.

Nihai fatura değeri 1 milyon 600 bin liranın üzerinde olup, 3 milyon liranın üzerinde olmayan taşıtlar için kredi tutarının, yüzde 50’yi aşamaması, nihai fatura değeri 3 milyon liranın üzerinde olup 4 milyon liranın üzerinde olmayan taşıtlar için kredi tutarının yüzde 30’u aşmaması kararlaştırıldı.

Kurul kararına göre ayrıca kredi tutarının nihai fatura değeri 4 milyon liranın üzerinde olup 5 milyon liranın üzerinde olmayan taşıtlar için yüzde 20’yi aşamamasına karar verilirken, nihai fatura değeri 5 milyon liranın üzerinde olan taşıtlar içinse kredi tutarı yüzde sıfır olarak belirlendi.

Söz konusu düzenleme ile beraber taşıt kredilerinde tutarda düzenlemeye gidildi.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz