SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Borsa

Seçim hisseleri hangileri 2024? Seçimden sonra yükselecek / düşecek hisseler…

Yayınlanma:
Seçim hisseleri hangileri 2024? Seçimden sonra yükselecek / düşecek hisseler…

Seçim hisseleri hangileri 2024? Seçimden sonra yükselecek / düşecek hisseler… – 2024 yerel seçimleri için beklenen gün yaklaşırken geri sayım hızlandı. 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan genel seçimlerin ardından partilerin yerel seçim hazırlıkları başlamıştı. Genel seçimde yaşanan çekişme ve pek çok ilde partilerin başabaş oy oranlarına ulaşmasıyla gözler yeril seçimlere çevrilmişti.

Gelen son anket sonuçlarına göre yerel seçimde pek çok ilde bıçak sırtı sonuçlar gelmeye devam ederken milyonların beklediği seçim piyasalar üzerindeki etkisini arttırdı. Seçim hisseleri olarak adlandırılan hisselerde işlemler artarken borsanın seçimden sonraki seyride merak konusu olmuştu. Seçimden sonra borsa ne olur, hangi hisseler düşer, hangi hisseler yükselecek sorularına yanıt geldi…

SEÇİM HİSSELERİ 2024 HANGİLERİ?

Dünya Gazetesi ekonomi yazarı Ufuk Korcan konu hakkında yapmış olduğu değerlendirmesinde “Seçim öncesinde sonuçları fiyatlamak isteyenlerin dalgalanma yaratabileceği de söyleniyor. Bu ihtimal var. Bazı yatırımcılar seçim sonuçlarının yaratabileceği dalgalanma ihtimalini satın almak istemeyebilir. Ancak özellikle geçmiş yıllarda seçimler öncesinde borsada yaşanan hareketlerin bu seçimde değiştiği dikkat çekiyor. Yani geçmiş seçimler öncesinde endeks sert aşağıya gelirken bu seçim öncesinde endeks güçlü gözüküyor.

Dolayısıyla seçimlere yönelik bir pozisyon değişikliği şu aşamada pek önerilmiyor. Bir taraftan enflasyondaki yüksek seyir sürerken mevduat gibi sabit getirili enstrümanlardaki getirilerin tasarruf sahiplerini pek mutlu etmemesi yine hisse senetlerini öne çıkarabilecek ana nedenlerin başında geliyor. Özellikle ekonomi politikalarına siyasi desteğin sürmesi, seçimlerin geride kalmasının ardından siyasetin bir süre gündemden uzaklaşması, yabancı yatırımcıların ilgisi hisse senedi tarafını destekleyebilir.” diyerek siyasetin gündemden çıkmasının borsayı olumlu etkileyebileceğini ifade etti.

Ekonomistlerin ortak görüşü ise seçimden sonra verilecek olan demeçlerin ve yapılacak açıklamaların önemli olacağı, seçimin acilen gündemden çıkartılması, ekonomi yönetiminin uyguladığı para politikasına sadık kalması halinde borsada pozitif olacağı yönünde gerçekleşti.

NOT: Burada yer alan bilgiler haberde ismi geçen kişi ve kuruluşlar tarafından yapılan açıklamaları içermekte olup arztakvimi.com.tr tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz