SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Borsa

Seçim Sonrası Borsa ve Hisseler Düşüyor

Uzun zamandır heyecanla beklenen yerel seçimler tamamlandı. Seçim sonrası borsa ve hisseler de genel bir düşüş eğilimi göze çarpıyor.

Yayınlanma:
Seçim Sonrası Borsa ve Hisseler Düşüyor

5 yılda bir tekrarlanan mahalli idareler seçimi dün itibariyle yapıldı. 31 Mart 2024 Pazar günü tüm ülkede gerçekleştirilen seçim sonrasında, uzun yıllardır görülmemiş bir tabloyla karşılaşıldı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin ülke genelinde 1. parti çıktığı seçim sonuçlarının ardından Borsa İstanbul güne kararsız başladı. BIST 100 endeksi seans açılışında yüzde 1 dolayında gevşeyerek 9 bin puana kadar sarktı. Bist 100’deki yüzde 1’lik düşüş, yüzlerce hissede çok daha sert kayıplara neden oldu. Seçim sonrası borsa ve hisseler ne durumda, Arz Takvimi okuyucuları ile birlikte göz atalım…

Seçim Sonrası Borsa ve Hisseler Düşüyor

Yerel seçimlerin piyasa üzerindeki etkisi bir süredir ciddi şekilde hissediliyordu. Özellikle yan tahtalarda ciddi kayıplara neden olan seçim baskısının ortadan kalkmasının ardından, piyasada bir belirsizlik ortamı olduğu aşikar. Ancak bu ortamı pek çok kurumsal yatırımcının alım fırsatı olarak değerlendirdiği de görülmekte.

Bireysel yatırımcıların ağırlıkta olduğu aracı kurumlar daha çok satış tarafından görülürken, kurumsal yatırımcıların işlem yaptığı aracı kurumları ise tahtalarda alım tarafında görüyoruz. Düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendiren kurumsal yatırımcıların orta ve uzun vade de bu düzeyleri hisselerde “iyi noktalar” olarak gördüğü anlaşılmakta.

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Bankacılık Endeksi İyi Durumda!

Seçim sonuçlarının belli olmasının ardından, CHP Genel Başkanı Özgür Özel tarafından yapılan itidalli açıklamanın bir benzeri, gece yarısı saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan da geldi. Cumhurbaşkanı’nın ekonomi yönetiminin arkasında olduğunu belirten açıklamalarından, kısa vadede ekonomik sıkılaşmadan ödün verilmeyeceği anlaşıldı. Bu durum, bankacılık endeksine yaradı. XBANK hisseleri bugün BIST 100 endeksinden pozitif ayrıştı.

Seçim Sonrası Borsa ve Hisseler Düşüyor

Seçim Sonrası Borsa ve Hisseler Düşüyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın son faiz artırımı ile de olumlu bir tablo çizen bankacılık endeksi hisselerinin seçim sonuçlarından da pozitif etkilenmesi ile BIST 100’deki düşüş de daha fazla derinleşmedi. Zira BIST 100 içerisinde işlem gören pek çok banka hissesi bulunmakta. Bu hisseler, endeksteki düşüşü nispeten frenledi.

KCHOL ve ISCTR Olumlu Etkilendi, GYO’lar ve Çimento Hisseleri Negatif

Yerel seçim sonuçlarının ardından, CHP’nin ortaklığının bulunduğu İş Bankası hisselerinde pozitif seyir görüldü. Benzer şekilde, endeksin ana hisselerinden KCHOL de seçim sonuçlarından sonra seansta pozitif açılış yaptı. Seçimin ardından gayrimenkul şirketlerinin payları ile çimento şirketlerinin hisselerinde derin kayıplar görüldü.

Yeni Halka Arz ODINE Hisse Yoluna Devam Ediyor

Piyasa genel olarak güne negatif başlasa da, son halka arz hissesi ODINE seansı tavan açtı ve aynı şekilde yoluna devam ediyor. Odine Teknoloji hisse güncel olarak 64,2 TL’den işlem görüyor.

KAP

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz