SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Finans

SGK uzmanı formülü verdi! Bunu yapanlar YAŞ ŞARTSIZ Nisan 2026’da EMEKLİ olacaklar

Yayınlanma:
SGK uzmanı formülü verdi! Bunu yapanlar YAŞ ŞARTSIZ Nisan 2026’da EMEKLİ olacaklar

SGK uzmanı formülü verdi! Bunu yapanlar YAŞ ŞARTSIZ Nisan 2026’da EMEKLİ olacaklar – Milyonlarca çalışan çıkan EYT yasasının ardından “Nasıl erken emekli olabilirim?” sorusunun yanıtını aramaya devam ederken SGK uzmanı Ekrem Sarısu erken emekliliğin formülünü açıkladı.

Hatırlanacağı üzere 2021 senesinde hükümet gündemine EYT düzenlemesini almış, büyük tartışmaların sonucunda 2022 yasasında yasal düzenleme hazırlanmış ve 2023 senesinde EYT meclisten geçerek onaylanmış, yaşanan büyük depremler nedeniyle gecikmeler yaşansa da uygulanmaya alınmıştı. Yasal düzenleme sonrasında ilk işe giriş tarihi 8 Eylül 1999 ve öncesi olan 3 milyon kişiye yaş şartsız erken emeklilik müjdesi verilmişti.

STAJ VE ÇIRAKLIK SİGORTASI EYT KAPSAMINA GİRECEK Mİ, YAŞ ŞARTSIZ KİMLER NASIL EMEKLİ OLABİLİR?

SORU: 13 Şubat 1980 doğumlu kadınım. Meslek lisesi staj tarihim 1 Ekim 1996, uzun vade sigorta başlangıç tarihim de 10 Eylül 2000 olup 5252 gün primim var. Sigorta sürem 23 yıl 5 ay. Yasa çıkarsa staj ve çırak sigortası emekliliğe başlangıç sayılır mı? EYT’den yararlanabilir miyim?

CEVAP: Emekli olmak için; 7000 gün prim ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. 1748 gün daha prim ödeyerek priminizi 7000 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca 4500 günden fazla priminiz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de yine aynı tarihte, yani 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün. Şayet çırak-staj sigortası başlangıç tarihini emeklilik açısından da sigorta başlangıcı sayan bir yasa çıkartılır da, 1 Ekim 1996 sigorta başlangıç tarihiniz olarak kabul edilirse, emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ve 53 yaş şartlarına tabi olursunuz. EYT kapsamına gireceğiniz için emekli olurken yaş aranmaz ve 648 gün daha prim ödeyip toplam priminizi 5900 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısı yukarıdaki koşullar altında bu kişilerin yaş şartsız 2026 senesinde erken emekli olabileceklerini ifade etti. Hükümet yerel seçimler öncesinde staj ve çıraklık sigortasına kapılarını kapatsa da bir sonraki genel seçimlerde yani 2028 senesinde düzenlemenin yasalaşabileceği beklentisi ağırlık kazandı.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz