SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Borsa

DOAS Hisse 22 Milyon Lot Borsada İşlem Gören Tipe Dönüştürülecek

Doğuş Otomotiv’den bugün sabah saatlerinde dikkat çekici bir KAP bildirimi geldi. DOAS hisse 22 milyon lot borsada işlem gören tipe dönüştürülecek.

Yayınlanma:
DOAS Hisse 22 Milyon Lot Borsada İşlem Gören Tipe Dönüştürülecek

Bu sabah (29 Nisan 2024 Pazartesi), teorik eşleşme seansından da önce Doğuş Otomotiv’den Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP’a yatırımcıları yakından ilgilendiren bir bildirim geldi. Şirketten yapılan açıklamaya göre DOAS hisse 22 milyon lot borsada işlem gören tipe dönüştürülecek. Bu durum, yeni bir hisse satışı anlamına geleceği düşüncesiyle firmanın Borsa İstanbul’da işlem gören payları seans açılışının ardından gerilemeye başladı. Yatırımcıların yaptığı yüklü satışlarla DOAS paylarındaki düşüş günlük bazda yüzde 5’i aştı. Arz Takvimi okuyucuları ile birlikte detaylara göz atalım…

DOAS Hisse Piyasadaki Lot Sayısı 22 Milyon Adet Daha Artacak

Doğuş Otomotiv’den konu hakkında KAP’a yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İLGİLİ HABER DOAS Bilanço Beğenildi mi 16 Mart 2024?
Doğuş Otomotiv’den bugün sabah saatlerinde dikkat çekici bir KAP bildirimi geldi. DOAS hisse 22 milyon lot borsada işlem gören tipe dönüştürülecek.

“Şirketimiz, Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret A.Ş.’nin sermayesinin %10’unu temsil eden 22.000.000 TL nominal değerli payların borsada işlem gören pay niteliğine dönüştürülmesine karar vermiştir. Bu amaçla Sermaye Piyasası Kurulu Karar Organı’nın i-SPK 128.19 (14.02.2023) tarih ve 9/178 s.k.) sayılı İlke Kararı ve Sermaye Piyasası Kurulu’nın VII-128.1 sayılı Pay Tebliği’nin 27’nci maddesi gereği sermayenin %3’ünü aşan Borsa’da işlem gören nitelikte olmayan payların Borsa’da işlem gören niteliğe dönüştürülebilmesi ve Borsa’da satılabilmesi için hazırlanan Pay Satış Bilgi Formu Kurul onayına sunulmuştur. Pay Satış Bilgi Formu’nun SPK tarafından onaylanması halinde, söz konusu paylar Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. nezdinde Borsa’da işlem gören niteliğe dönüştürülebilecektir.”

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

İLGİLİ HABER DOAS Neden Düşüyor, Ne Zaman Yükselir 2024?
Doğuş Otomotiv’den bugün sabah saatlerinde dikkat çekici bir KAP bildirimi geldi. DOAS hisse 22 milyon lot borsada işlem gören tipe dönüştürülecek.

Yeni Paylar Bireysel Yatırımcıya mı Satılacak, Kurumsal Yatırımcıya mı?

Şirketten yapılan açıklamanın ardından, Doğuş Otomotiv yatırımcılarının aklına ilk gelen soru; borsada işlem gören tipe dönüştürülecek 22 milyon lotun satışının kime yapılacağı oldu. Bilindiği üzere, şirket tarafından geçtiğimiz aylarda yabancı kurumsal yatırımcıya satış yapılmıştı. Yeni payların da kurumsal yatırımcıya mı satılacağı, yoksa Borsa İstanbul’da direkt satışa mı konulacağı merak konusu oldu.

DOAS Hisse 22 Milyon Lot Borsada İşlem Gören Tipe Dönüştürülecek

DOAS Hisse 22 Milyon Lot Borsada İşlem Gören Tipe Dönüştürülecek

Doğuş Otomotiv bu konuda henüz resmi bir bilgi geçmese de, söz konusu 22 milyon lotun kurumsal yatırımcıya satılacağı düşünülüyor. Zira, hissenin güncel fiyatıyla 6,5 milyar TL’ye tekabül edecek 22 milyon lotluk satışın BİST üzerinden bireysel yatırımcıya yapılmaya çalışılması durumunda hisse fiyatının son derece kötü etkileneceği düşünülebilir.

DOAS 22 Milyon Lotun Dönüştürülecek Olması Haberi Sonrası Düşüşte

22 milyon adet DOAS payının borsada işlem gören tipe dönüştürüleceğinin öğrenilmesinin ardından DOAS hisse, yeni haftanın ilk işlem gününe düşüşle başladı. Gün bazında düşüşünü yüzde 5’e taşıyan hisse 295 TL seviyesine kadar geri çekildi.

Gelen sert satışlara karşılık piyasadan pasif şekilde alıcı bulan DOAS payları, hacim sıralamasında da tüm borsada ilk 10 hisse arasına girmeyi başardı. Hissedeki hareketliliğin bu hafta boyu azalarak da olsa devam etmesi beklentiler dahilinde.

DOAS KAP

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz

K
Kerim 3 hafta önce

Yorum kurallarına aykırı olduğu için gizlenmiştir.

F
Feramuz yıldız 3 hafta önce

Bu doas hissesine bir daha yattım yapmayacağım her seferinde hayel kırıklığı yapıyor bu şekilde firmalar Avrupa'da göremesin sinir bozucu