SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Emekliye ÇİFT MAAŞ! Kalkınma Planı’nda yeri hazır o tarihte maaşlar çifter çifter verilecek

Yayınlanma:
Emekliye ÇİFT MAAŞ! Kalkınma Planı’nda yeri hazır o tarihte maaşlar çifter çifter verilecek

Türkiye’de emeklilik konuları ile ilgili olarak gelişmeler gündemde yer alıyor. Emeklilik konuları yakından takip edilirken bir yandan da maaş sistemleri ile sorgulamalar arttı. Yakın zaman uygulamaya girecek tamamlayıcı emeklilik sistemi ile çalışanın maaşından yüzde 3 kesinti yapılacağı bildirilirken bu çerçevede emekliye çift maaşın da önünün açılacağı ifade edildi.

Hükümetin hazırladığı 12. Kalkınma Planı’nda tamamlayıcı emeklilik sisteminin de yer aldığı belirtilirken işveren katkısının da henüz net olmadığı açıklanırken devletin yüzde 30 katkı yapacağı ifade edildi. Gerekli şartlar ve koşulları yerine getirenler çift emekli maaşı almaya hak kazanacağı belirtilirken tamamlayıcı emeklilik sistemi ile çalışanların, emekliliklerinde ikinci bir emeklilik geliri elde etmeleri için yeni sisteme geçileceği bildirildi.

EMEKLİYE ÇİFT MAAŞI SİSTEMİNE GEÇİLİYOR

Emekliye çift maaş sistemine geçilmesi ile birlikte çalışanlar emekli olduklarında hem sosyal güvenlik sisteminden hem de tamamlayıcı emeklilik sisteminden emeklilik maaşı alacaklar.

Tamamlayıcı emeklilik sisteminde çalışanın maaşından yapılan kesintiler, işverenin katkısı ve devlet katkısı çalışana ait tamamlayıcı emeklilik hesabında birikecek. Birikimler emeklilik şirketleri tarafından değerlenecek ve yatırım araçlarına devlet ve çalışan karar verecek. 4/A’lı yani işçi statüsünde çalışanlar ile 4/C memur statüsünde çalışanları kapsayacak olan sistemde emeklilik için gerekli şart ve koşulları yerine getirenler sistemden çıkabilecek.

Sistemin 2024 yılının ikinci yarısında uygulama geçilmesi planlanırken emeklilik için gerekli şartlar ve koşulları yerine getirildiğinde hem devletin sunduğu sosyal güvenlik sisteminden emekli maaşı alacak, hem de tamamlayıcı emeklilik sisteminden ikinci bir emekli maaşı alacak.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz