SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Halka Arzlara Neler Oluyor? CATES, BEGYO, SKYMD ve SURGY Tavan Bozdu!

Son 2 haftada halka arz olan şirketler dün ve bugün sıkıntılı bir süreçten geçiyor. CATES, BEGYO, SKYMD ve SURGY tavan bozdu! Halka arzlara neler oluyor?

Yayınlanma:
Halka Arzlara Neler Oluyor? CATES, BEGYO, SKYMD ve SURGY Tavan Bozdu!

Kasım ayının sonunda SPK’dan halka arz onayı alan CATES, BEGYO ve SKYMD; aynı bültende halka arzı onaylanan hisselerdi. Çates Elektrik hissesi CATES kodu ile, Batı Ege GYO hissesi BEGYO kodu ile ve Şeker Yatırım Menkul Değerler hissesi de SKYMD kodu ile BİST de işlem görmeye başlamıştı. Bu 3 halka arzdan 1 hafta sonra onay alan Sur Tatil Evleri GYO hissesi SURGY de bugün (14 Aralık Perşembe) işleme başladı. CATES, BEGYO, SKYMD ve SURGY tavan bozdu, KBORU ise halen tavanda! Peki halka arzlara neler oluyor?

CATES, BEGYO, SKYMD ve SURGY Tavan Bozdu! Halka Arzlara Neler Oluyor?

Çates Elektrik hissesi CATES dün (13 Aralık Çarşamba); Borsa İstanbul’un da satıcılı bir günden geçmesi ile birlikte 5inci işlem gününde tavan bozmuştu. Akabinde pek çok bireysel yatırımcı trade etmek amaçlı hisseye giriş yapsa da, hisse gün içerisinde pey der pey gerilemiş ve kapanışa yakın tabana oturmuştu. CATES bugün de yatırımcısına kayıp yaşatmayı sürdürüyor ve eksi yüzde 9 dolayına kadar geri çekilmiş durumda. Hisse anlık olarak 69 TL dolaylarından işlem görüyor.

İLGİLİ HABER BINHO, EKOS, TARKM Tavan! Yeni Halka Arzlar Toparlanıyor Mu?
Son 2 haftada halka arz olan şirketler dün ve bugün sıkıntılı bir süreçten geçiyor. CATES, BEGYO, SKYMD ve SURGY tavan bozdu! Halka arzlara neler oluyor?

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

CATES ile aynı SPK Bülteni’nden halka arzı onaylanan Batı Ege GYO hissesi BEGYO dünü tavan bozmadan geçmeyi başarsa da, bugün (14 Aralık) seansı taban fiyattan açtı. Teorik eşleşmede görünen 60 milyon lotluk alım, seans açılışında silindi ve gelen satışla birlikte hisse güne taban fiyattan (3,95 TL) merhaba dedi. Bu durum, pek çok bireysel yatırımcının paniklemesine neden oldu. “BEGYO satamıyorum” gibi söylemlere neden olan “taban”, yatırımcıların taban fiyattan sıraya girmesiyle devam ediyor. Yaşanan panikle hissenin tabanında anlık olarak 60 milyon lottan fazla satıcı bekliyor.

İLGİLİ HABER Altın Kapılarımız Kan Oldu Tayfun: SURGY, AVPGY, CATES, BEGYO ve MEGMT Arz Fiyatının Altında!
Son 2 haftada halka arz olan şirketler dün ve bugün sıkıntılı bir süreçten geçiyor. CATES, BEGYO, SKYMD ve SURGY tavan bozdu! Halka arzlara neler oluyor?
Halka Arz Furyası Bitti Mi? KBORU Henüz Tavan Bozmadı!

Halka Arz Furyası Bitti Mi? KBORU Henüz Tavan Bozmadı!

Şeker Yatırım Menkul Değerler hissesi SKYMD diğer 2 halka arzdan biraz daha farklı bir borsa macerası sürdürüyor. Zira 7 liradan halka arz olan hisse, bugüne kadar tavan serisine devam etti ve 13,61 TL’yi gördü. Bu seviyeden ilk kez bugün tavan bozan ve düşüşe geçen SKYMD, 3 kez devre kestiği gün içerisinde öğleden sonra taban fiyata kadar geriledi. Diğer 2 halka arz bireysele eşit ve kurumsala oransal dağıtılmışken, SKYMD ise tamamen eşit dağıtım yöntemi ile halka arz edilmişti.

SURGY ise yukarıdaki 3 hisseden 1 hafta sonra halka arz olmasına ve bugün işlem görmeye başlamasına rağmen, ilk günden tavan bozdu. Seans açılışına müteakip olarak devre kesen hisse, akabinde yeniden tavanlamayı başardı. Hali hazırda tavana yakın olarak 54 TL dolayından işlem gören SURGY, hacimli işlemlerle güne devam ediyor.

Halka Arz Furyası Bitti Mi? KBORU Henüz Tavan Bozmadı!

SURGY hisse ile aynı SPK Bülteninden onay alan Kuzey Boru A.Ş. hissesi KBORU da tıpkı SURGY gibi bugün işleme başladı. Bununla birlikte, KBORU yoluna tavan bozmadan devam ediyor. Her 2 hisse arasındaki en belirgin fark; KBORU’nun tamamen eşit, SURGY’nin ise bireysel yatırımcıya eşit ve kurumsal yatırımcıya oransal şekilde halka arz edilmesi diyebiliriz.

Halka arz furyası bitti mi sorusuna tam olarak “evet bitti” cevabı vermek doğru olmaz. Bununla birlikte, halka arza katılırken eskiye nazaran artık daha dikkatli olmakta fayda olduğu aşikar. Özellikle tamamen eşit dağıtım yöntemi benimsenen halka arzların bundan sonraki süreçte öne çıkması ve yatırımcı tarafından tercih edilmesi muhtemel.

KAP

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz