SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Borsa

Kervan Gıda (KRVGD Hisse) Bedelsiz Bölünme Kararı Aldı 2024

Kervan Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş’den önemli KAP bildirimi geldi. Kervan Gıda (KRVGD hisse) bedelsiz bölünme kararı aldı; işte detaylar…

Yayınlanma:
Kervan Gıda (KRVGD Hisse) Bedelsiz Bölünme Kararı Aldı 2024

Ülkemiz gıda sektörünün önemli şirketlerinden biri konumunda bulunan Kervan Gıda’nın payları BIST de KRVGD kodu ile işlem görmekte. Firma, dün akşam seans kapanışının ardından yaptığı KAP bildirimi ile yatırımcılarını sevindiren bir karar aldığını duyurdu. Buna göre, Kervan Gıda (KRVGD hisse) bedelsiz bölünme için işlemlere başladı. Yüzde 800 oranında gerçekleştirilmesi planlanan bedelsiz sermaye artırımı için Yönetim Kurulu kararı alındığı deklare edildi ve SPK başta olmak üzere gerekli yasal mercilere başvuruda bulunulacağı ifade edildi. Arz Takvimi takipçileri ile birlikte detaylara göz atalım…

Kervan Gıda (KRVGD Hisse) Bedelsiz Bölünme Kararı Aldı 2024

Dün (29 Mayıs 2024 Çarşamba) seans kapanışının akabinde gelen KAP bildirimi ile kamuoyuna deklare edilen karar uyarınca, Kervan Gıda’nın hali hazırda 240 milyon lira seviyesinde bulunan sermayesi 2 milyar 160 milyon TL noktasına çıkarılacak. Sermaye artırımında kullanılacak 1 milyar 320 milyon TL’lik tutar, şirket iç kaynaklarından karşılanacak. İlgili iç kaynakların teferruatı ise şu şekilde belirtildi:

  • Özsermaye Enflasyon Düzeltme Farkları – 856.155.000 TL
  • Emisyon Primi – 1.063.845.000 TL

Kervan Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından yapılan açıklamada, firmanın hali hazırda kayıtlı sermaye tavanının 750 milyon lira seviyesinde olduğu hatırlatılarak; mevzuatta bulunan “1 defalığına kayıtlı sermaye tavanı üzerinde” artırım yapma hakkının kullanılacağı vurgulandı.

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

KRVGD Ne Zaman, Kaç Liradan ve Kaça Bölünecek?

Şirket Yönetimi tarafından alınan bedelsiz sermaye artışı kararının Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden paydaşlar ve piyasa ile paylaşılmasının ardından, yatırımcıların akıllarındaki ilk sorular; “KRVGD bölünme ne zaman olacak ve kaç TL seviyesinden bölünme gerçekleşecek” olarak netleşti.

Şirketin aldığı kararın SPK başta olmak üzere yasal mercilere sunması gerektiğinden ve SPK’nın ilgili talebe ne zaman onay vereceği bilinmediğinden, henüz KRVGD bölünme tarihi netleşmemiştir. Yakın örneğinde görüldüğü üzere (Jantsa Jant Sanayi – JANTS hisse), SPK bedelsiz sermaye artırımı başvurularına kısa sürede onay verebildiği gibi, Tera Yatırım (TERA hisse) örneğinden görüldüğü üzere 1 yılı aşkın sürede onay vermediği de olabilmektedir.

Kervan Gıda (KRVGD Hisse) Bedelsiz Bölünme Kararı Aldı 2024

Kervan Gıda (KRVGD Hisse) Bedelsiz Bölünme Kararı Aldı 2024

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, KRVGD bölünme tarihi için ancak yıl bazında “2024 ya da 2025” tarihleri verilebilir. Burada da, SPK’nın bedelsiz başvurusunu reddetme ihtimalini (ki örneği geçtiğimiz yıl Gübretaş – GUBRF hisse de görüldü) göz ardı ederek yanıt verdiğimizi vurgulayalım.

Son olarak, KRVGD paylarının kaç TL’den bölünmeye gideceği de henüz netlik kazanmamıştır. Zira, SPK’nın “muhtemel onay” kararının akabinde, ilgili tarihte KRVGD paylarının kaç liradan işlem görmekte olacağı şimdiden ön görülemez. KRVGD hisse için güncel fiyat 30 TL seviyesinde bulunmaktadır. Şirketin bedelsiz başvurusu SPK tarafından onaylanırsa hisse 9’a bölünecektir.

Bugün ki fiyat üzerinden hesap yapacak olursak, 1 lot KRVGD 3,33 TL noktasına inecektir. Ancak paydaşların elindeki lot sayısı da 9 katına çıkacağından, yatırımcının portföyünde yer alan KRVGD meblağı tutar bazında farklılık arz etmeyecektir.

KRVGD KAP

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz