SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Borsa

KOCMT Taban Oldu! KOCMT Hisse Neden Düşüyor, Niye Satılmıyor?

Dünü tavan fiyattan kapatan Koç Metalurji hissesi KOCMT taban oldu. Güne taban fiyattan başlayan KOCMT hisse neden düşüyor, niye satılmıyor?

Yayınlanma:
KOCMT Taban Oldu! KOCMT Hisse Neden Düşüyor, Niye Satılmıyor?

Geçtiğimiz hafta Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan Koç Metalurji hissesi KOCMT, bu haftaya da iyi başladıktan sonra bugün taban oldu. İlk 3 işlem gününü tavan olarak kapatan hissenin tahtasında dün akşam seans kapanışı itibariyle 100 milyon lottan fazla alım emri bekliyordu. Ancak bugün teorik eşleşme seansında söz konusu alım emirlerini görmek mümkün olmadı. Seans açılışını KOCMT taban olarak yaptı. Bunun üzerine yatırımcılardan; KOCMT hisse neden düşüyor, niye satılmıyor soruları gelmeye başladı. Arz Takvimi takipçileri ile birlikte detaylara göz atalım…

KOCMT Taban Oldu! KOCMT Hisse Neden Düşüyor, Niye Satılmıyor?

21 Mayıs 2024 Salı gününü 27,24 TL ile tavan fiyattan tamamlayan ve tavanında yüz milyon lotu aşkın hisse bulunan KOCMT de, 4. işlem günü beklendiği gibi başlamadı. Saat 9.40 itibariyle başlayan teorik eşleşme seansında tavanda bekleyen lotların 30 milyon lot civarına indiği görüldü. Pey der pey azalan alıcı lotlar 5 dakika içerisinde 10 milyon lotun altına indi. Tavanda alım için bekleyen lotların silinmesiyle, satıcılar da tetiklendi.

Saat 9.50’ye geldiğinde alıcıların emirlerini sildiğini ve satıcıların tahtaya gelmesiyle günün taban fiyatı olan 24,52 TL’de 1 milyon lottan fazla satış için hisse biriktiği görüldü. Bu doğrultuda, hissenin seans açılışı da taban fiyattan gerçekleşti. Dünü tavan ile kapatan ve bugünü taban ile açan hissedeki durum, yatırımcıların bir hayli canını sıktı. Yatırımcılardan; KOCMT hisse neden düşüyor, niye satılmıyor soruları gelmeye başladı:

Hali hazırda hissenin tabanında milyonlarca lot satış için beklediğinden satış işlemi gerçekleştirilemiyor. Zira KOCMT tahtasında an itibariyle yeterli alıcı bulunmuyor. Hissesini satmak isteyenler de taban fiyattan sıraya girdiği için, yatırımcılar “ancak sıra kendilerine gelirse” bugün için satış yapabilecekler. Sıranın kendilerine gelmesi için de, ya önlerinde bulunan satış emirlerinin silinmesi ya da yüklü şekilde tahtada alıcı olması gerekmekte.

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

KOCMT hisse neden düşüyor sorusuna da kısaca cevap vermek gerekirse; son dönemde halka arz edilen şirketlerden “tahtası büyük olan” hisseler borsada yeterli performans gösteremiyor. Bunun örneklerini Rönesans Yatırım hissesi RGYAS, Lila Kağıt hissesi LILAK ve Koton Mağazacılık hissesi KOTON’da da görmüştük.

KOCMT Taban Oldu! KOCMT Hisse Neden Düşüyor, Niye Satılmıyor?

KOCMT Taban Oldu! KOCMT Hisse Neden Düşüyor, Niye Satılmıyor?

Halka açık konumda 125 milyon lotu bulunan KOCMT hissenin lotlarının büyük kısmının bireysel yatırımcıda olması ve hissenin tahtasının ortalamanın üzerinde bulunması düşüşü tetikledi denilebilir. Tavanda alım için bekleyen lotları kurumsal yatırımcının silmesi ve ardından satışa geçmesi de hissedeki düşüşün diğer nedenleri olarak ifade edilebilir.

KOCMT KAP

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz