SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Finans

Meğer yüzde 99’u 22 ayar altınmış! Herkes çöpe atıyor ama içinde altın çıktı her evde var

Yayınlanma:
Meğer yüzde 99’u 22 ayar altınmış! Herkes çöpe atıyor ama içinde altın çıktı her evde var

Meğer yüzde 99’u 22 ayar altınmış! Herkes çöpe atıyor ama içinde altın çıktı her evde var – Her evde bulunan ve çoğu zaman çöpe atılan ya da 3 kuruş paraya hurdacılara verilen eşyaların bir çoğunun içinde altın olduğu ortaya çıktı. Bazı eşyaların içinde bulunan 14 ve 22 ayar altın ile milli servetin çöpe gittiği ortaya çıktı.

Bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi elektronik cihazların yanı sıra televizyon, buzdolabı, uydu alıcı hatta kumandaların bile içinde aslında altın olduğu belirtilirken çip ve anakartların aslında bir servet değinde olduğu açıklandı. Eskişehir’de telefon tamirciliği yapan Hıdır Yıldız eski cihazlara servet gözü ile baktıklarını ifade etti, bunları çöpe atanları uyardı.

FARKINDA OLMADAN ÇÖPE HER GÜN GRAM GRAM ALTIN ATIYOR OLABİLİRSİNİZ! 

Bu işe bir gün telefon hurdası toplayan birisinin vesilesi ile başladığını aktaran Hıdır Yıldız, “Ana kartlar elektronik sistemlerin çoğunda var ve sarı gördüğünüz alaşımların yüzde 99’u altın” diye konuştu.

Dükkanında biriktirdiği elektronik cihazlarla dikkat çeken Hıdır Yıldız, “Bir gün İstanbul’dan buraya gelen birisini misafir ettim. Telefonların içerisindeki ana kartları, kiloyla belirli fiyatlarda satın aldıklarını anlattı. Ben de elimde bir sürü çalışmayan telefon bulunduğunu ve o cihazların ana kartlarını çıkartabilmem için aşağı yukarı bir hafta sürebileceğini söyledim. Sonrasında ise internetten ana kartların üzerindeki altının nasıl ayrıldığını izledim. Demir bir bidondaki kezzap ve asitli suya ana kartları döktüler. Bütün kartlar o suyun içerisinde eridi ve altınlar da su yüzeyine çıktı” dedi.

HANGİ ELEKTRONİK CİHAZLARIN İÇİNDE ALTIN VAR?

Bütün anakartların içinde altın olduğunu belirten Yıldız “Ana kartlar sadece telefonlarda bulunmuyor. Elektronik sistemlerin çoğunda var. Kumandalar başta olmak üzere bilgisayar kasalarında ve atari kasetlerinde de mevcut. Yani sarı gördüğünüz alaşımların çoğu yüzde 99 altındır.” dedi.

Ancak söz konusu altını ayırmak için kullanılan kimyasal maddeler son derece tehlikeli olduğu için evde bu yöntemi denemek önerilmiyor. Bunun yerine bu eşyaları çöpe atmadan yeniden dönüşüme vermek ve bu şekilde para kazanmak daha mantıklı bulunuyor.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz