SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Otomotiv Üretimi ve İhracatı 2024’ün İlk Çeyreğinde Arttı

Otomotiv sektörüne dair yılın ilk çeyreğinin rakamları belli oldu. Açıklanan veriler, otomotiv üretimi ve ihracatının 2024’ün ilk çeyreğinde arttığını gösterdi.

Güncelleme: 14:46 - 24.04.2024
Otomotiv Üretimi ve İhracatı 2024’ün İlk Çeyreğinde Arttı

Yılın ilk 3 ayının geride kalması ile birlikte, söz konusu zaman dilimine dair istatistiki veriler de netleşmeye başladı. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından açıklanan rakamlara göre, 2024’ün ilk çeyreğinde hem üretim hem de ihracat da artış yaşandı. Üretimdeki artış yüzde 3 seviyesinde gerçekleşirken, ihracat rakamlarındaki artış yüzde 5’i buldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz artırım döngüsünü takip ettiği dönemde yaşanan artış, sektör paydaşlarını memnun etti. Arz Takvimi okuyucuları ile birlikte detaylara göz atalım…

Yılın İlk 3 Ayında Otomotiv Üretimi ve İhracatı Yükseliş Kaydetti

2024 yılının ilk 3 aylık döneminde Türkiye’deki otomobil üretimi; geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 7 seviyesinde yükseliş kaydederek 238 bin 274 adede çıktı. Otomotiv sektöründeki genel artış ise yüzde 3 seviyesinde gerçekleşti. 377 bin 70 adet üretime ulaşılan söz konusu dönemde traktör üretimi de dahil edilmesi halinde üretim adedi 390 bin 925 seviyesine çıktı.

İLGİLİ HABER FORTE Hisse Bilanço Nasıl Geldi 2024?
Otomotiv sektörüne dair yılın ilk çeyreğinin rakamları belli oldu. Açıklanan veriler, otomotiv üretimi ve ihracatının 2024’ün ilk çeyreğinde arttığını gösterdi.

Yılın ilk çeyreğinde hafif ticari araçlarda üretim artışı önceki yılın aynı dönemine nazaran yüzde 5 azaldı. Ticari araçlardaki üretim genel manada yüzde 4 düşüş kaydetti. Ağır ticari araçlardaki artış ise yüzde 1 dolayında yükselişe imza attı. Ticari araçlardaki üretim seviyesinin otomotiv sektörünün gerisinde kalması, faiz artırım döngüsü ile yavaşlayan ekonomiye bağlandı.

En güncel ekonomi, borsa ve hisse haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

İLGİLİ HABER SELGD ve AKENR Hisse Cezası Ne Zaman Bitecek 2024?
Otomotiv sektörüne dair yılın ilk çeyreğinin rakamları belli oldu. Açıklanan veriler, otomotiv üretimi ve ihracatının 2024’ün ilk çeyreğinde arttığını gösterdi.

Otomotiv İhracatında Sayı da Meblağ da Yükseldi

Otomotiv sektörünün ihracat rakamları dikkate alındığında, geçtiğimiz yıla nazaran adet bazında kısmi de olsa yükseliş gözlenirken, meblağ bakımından rakamın kayda değer şekilde arttığı görüldü. Önceki yıla göre otomotiv ihracatı yüzde 1 artarak 256 bin 511 adet oldu. Aynı dönemde, ticari araçlarda ihracat artışı yüzde 5’i bulurken, yalnızca otomobiller dikkate alındığında yüzde 2’lik düşüş görüldü.

otomotiv-uretimi-ve-ihracati-2024un-ilk-ceyreginde-artti.jpg
Otomotiv Üretimi ve İhracatı 2024’ün İlk Çeyreğinde Arttı

Otomotiv ihracatının geçen yılın ilk 3 ayına nazaran ilk çeyrekte adet bazında yüzde 1 artmasına rağmen meblağ olarak artışın yüzde 5’i bulduğu görüldü. Bu sayede ihracattan elde edilen hasılat 9,2 milyar dolar seviyesini buldu. Euro bazında söz konusu rakam, takribi 8,5 milyar Euro olarak deklare edildi. Aynı dönemde traktör ihracatında ise yüzde 13’lük bir azalma kaydedildi. Bahse konu dönem için toplam pazardaki artış önceki yıla nazaran yüzde 24 olarak kayıtlara geçti.

İç Pazarda Yerli Araç Satış Oranı Yüzde 33 Oldu

Üretim ve ihracat rakamlarının yanı sıra, 2024 yılının ilk çeyreğine dair satış rakamları da netleşti. Buna göre, yılın ilk 3 ayında satılan araçların yüzde 33’ünü yerli üretim taşıtlar oluşturdu.

Kaynak: Otomotiv Sanayii Derneği (OSD)

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz