SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Türkiye Küresel Enflasyon Sıralamasında Dikkat Çekiyor

Son dönemde açıklanan enflasyon rakamları, Türkiye'nin dünya genelinde dördüncü sırada yer almasına neden oldu.

Güncelleme: 14:45 - 24.04.2024
Türkiye Küresel Enflasyon Sıralamasında Dikkat Çekiyor

Türkiye’de son dönemde açıklanan enflasyon rakamları, küresel çapta dikkat çekici bir durumu ortaya koyuyor. Trading Economics’in verilerine göre, dünya genelinde yıllık enflasyon oranlarında öne çıkan ülkeler arasında Arjantin, Suriye ve Lübnan gibi ülkeler yer alıyor. Arjantin’de Mart 2024’te yıllık enflasyon oranı yüzde 288’e ulaşırken, Suriye yüzde 140 ve Lübnan yüzde 123 ile sıralamada yer aldı.

turkiye-kuresel-enflasyon-siralamasinda-dikkat-cekiyor-1.jpg

İLGİLİ HABER Borsada Bu Hafta En Çok Hangi Hisseler Yükseldi – 18 Mayıs 2024?
Son dönemde açıklanan enflasyon rakamları, Türkiye'nin dünya genelinde dördüncü sırada yer almasına neden oldu.

Türkiye’de enflasyon rakamları dikkat çekiyor

Türkiye ise Mart ayı itibarıyla yüzde 68,5’lik yıllık enflasyon oranıyla dikkat çekiyor ve dünya genelinde dördüncü sırada yer alıyor. Venezuela, Türkiye’nin hemen ardından yüzde 67,8 ile beşinci sırada bulunuyor. Dünya genelinde yıllık enflasyon oranının yüzde 50’nin üzerinde olduğu ülkeler sadece yedi tanedir.

Avrupa’da Türkiye, en yüksek enflasyon oranına sahip ülke konumunda. AB üyesi veya aday ülkeler arasında Türkiye’den sonra en yüksek enflasyon oranına sahip olan ülke ise yüzde 6,6 ile Romanya olarak görülüyor.

İLGİLİ HABER Kimpur (KMPUR Hisse) 2024 Temettü Ödemesi İle Bedelsiz Sermaye Artırımı Yapacak, Nakit Kar Payı da Var!
Son dönemde açıklanan enflasyon rakamları, Türkiye'nin dünya genelinde dördüncü sırada yer almasına neden oldu.

Afrika’da Türkiye’nin enflasyonuyla benzer seviyede olan ülke bulunmuyor. Sudan yüzde 63,3’lük enflasyon oranıyla altıncı sırada yer alırken, diğer bazı ülkelerde yıllık enflasyon oranları şu şekilde: Zimbabve yüzde 55,3; Etiyopya yüzde 26,2; Pakistan yüzde 20,7.

TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de Mart ayında yıllık enflasyon oranı yüzde 68,50 olarak gerçekleşti. Aylık bazdaki artış ise yüzde 3,16 olarak kaydedildi. Bu veriler, Türkiye’deki enflasyonun ulusal ve uluslararası ekonomik analizler açısından önemini vurguluyor.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz