SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

PENGD, PNSUT, PINSU ve CVKMD 2024 Yılında Temettü Dağıtacak mı?

Geçtiğimiz hafta içerisinde pek çok firma temettü kararını kamuoyuna deklare etti. Peki, PENGD, PNSUT, PINSU ve CVKMD 2024 yılında temettü dağıtacak mı?

Yayınlanma:
PENGD, PNSUT, PINSU ve CVKMD 2024 Yılında Temettü Dağıtacak mı?

Şirketler, geçtiğimiz yılın bilançoları doğrultusunda ortaklarına kar payı dağıtıp dağıtmayacaklarını duyurmaya devam ediyorlar. Bu firmaların arasına; CVK Maden İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (CVKMD hisse), Penguen Gıda Sanayi A.Ş. (PENGD hisse), Pınar Süt Mamülleri Sanayi A.Ş. (PNSUT hisse) ve Pınar Su ve İçecek Sanayi ve Ticaret A.Ş. (PINSU hisse) de katıldı. PENGD, PNSUT, PINSU ve CVKMD 2024 yılında temettü dağıtacak mı; detaylara Arz Takvimi takipçileri ile birlikte göz atalım.

PENGD, PNSUT, PINSU ve CVKMD 2024 Yılında Temettü Dağıtacak mı?

PENGD, PNSUT, PINSU ve CVKMD; geçtiğimiz yılın bilançoları doğrultusunda, 2024 yılında ortaklarına kar payı dağıtmamam kararı aldıklarını KAP üzerinden duyurdular. Söz konusu şirketlerin bazıları “dağıtılabilir dönem karı olmadığından”, bazıları ise finansal durumunun daha güçlü olabilmesi adına kar payı dağıtmama kararı aldığını belirtti. Şirketlerin ilgili kararları özet olarak şu şekilde:

CVK Maden İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (CVKMD hisse) – Şirket, finansal yapısının daha güçlü hale getirilmesi başta olmak üzere; sermaye gereksinimleri, uzun vadeli stratejisi, yatırım ve finansman politikaları ile karlılık ve nakit durumunu dikkate alarak kar payı dağıtmamaya karar verdiğini deklare etti. Firma, elde ettiği net dönem karının 1,4 milyon lirasını yasal yedek akçe ve 301.715.490 TL’sini de olağan üstü yedeklere ayırdı.

Penguen Gıda Sanayi A.Ş. (PENGD hisse) 2023 yılında konsolide finansal tablolara göre 87.558.954 TL net dönem zararı ve Vergi Usul Kanunu’na göre ise 38.039.230,18 TL net dönem zararı elde edildi. Söz konusu zarar, gelecek dönemlerde oluşabilecek karlardan mahsup edilmek üzere geçmiş dönem zararlarına ilave edilecek ve dağıtılabilir kar olmadığından temettü dağıtımı yapılmayacak.

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Pınar Süt Mamülleri Sanayi A.Ş. (PNSUT hisse) – SPK yönergelerine göre dağıtılabilir net dönem karı bulunmamaktadır. Türkiye Muhasebe / Türkiye Finansal Raporlama Standartları’na (TMS/TFRS) uygun mali tablolarda ise 284.747.633 TL net dönem karı bulunmaktadır ve bu tutar “geçmiş yıllar karlarına” transfer edilecektir.

PENGD, PNSUT, PINSU ve CVKMD 2024 Yılında Temettü Dağıtacak mı?

PENGD, PNSUT, PINSU ve CVKMD 2024 Yılında Temettü Dağıtacak mı?

Pınar Su ve İçecek Sanayi ve Ticaret A.Ş. (PINSU hisse) – SPK yönergelerine göre dağıtılabilir net dönem karı bulunmamaktadır. Türkiye Muhasebe / Türkiye Finansal Raporlama Standartları’na (TMS/TFRS) uygun mali tablolarda ise 202.531.188 TL net dönem karı bulunmaktadır ve bu tutar “geçmiş yıllar karlarına” transfer edilecektir.

PINSU KAPPENGD KAPCVKMD KAP

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz