SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

5 TL Madeni Para Artık Piyasada Sürekli Dolaşımda Olacak 2024

2023 yılında hatıra parası olarak basılan 5 TL demir para da yeni aşamaya geçildi. 5 TL madeni para artık piyasada sürekli dolaşımda olacak…

Yayınlanma:
5 TL Madeni Para Artık Piyasada Sürekli Dolaşımda Olacak 2024

Arz Takvimi takipçilerinin dönem dönem tarafımıza yönelttikleri sorulardan biri olan “5 TL demir para var mı” sorusuna; “evet” yanıtı vermekle birlikte, piyasada son derece sınırlı sayıda olduğunu ifade ediyorduk. Zira, 2023 yılında, Cumhuriyetin 100. yılına binaen hatıra parası olarak basılan 5 liralık demir paralar, uzun süre “sayılı” şekilde piyasada yer aldı. Öyle ki, sanal alemde bazı sitelerde 5 liralık madeni hatıra paralar daha yüksek bedellerle satışa çıkarıldı. Bundan kaynaklı “5 lira hatıra parası kaç TL” sorusu dahi bir dönem gündemde yer etti. Ancak, artık bu soruların tamamı tarihe karışacak. Zira, 5 TL madeni para artık piyasada sürekli dolaşımda olacak. Konu hakkında Resmi Gazete’de ilgili tebliğ yayımlandı. Arz Takvimi takipçileri ile birlikte detaylara göz atalım…

5 TL Madeni Para Artık Piyasada Sürekli Dolaşımda Olacak 2024

5 liralık madeni paraların tamamen tedavüle girme kararı, dün akşam yayımlanan Resmi Gazete ile netleşti. Hazine ve Maliye Bakanlığınca yayımlanan tebliğ, Resmi Gazete de yerini aldı. Böylece, 5 liralık demir paralar da “hatıra para” olmaktan çıkarak piyasada sürekli dolaşıma girmiş oldu. Yayımlanan tebliğe göre:

Kenarı tırtıklı olan paraların; çapı 28,15 milimetre, kalınlığı 1,70 milimetre, ağırlığı ise 8,25 gram olacak. 5 liralık demir paranın bir yüzeyinde Selçuklu yıldızı motifi bulunacak. Bu yıldızın ortasında da ay yıldıza ve “Türkiye Yüzyılı” logosuna yer verildi. Logonun solunda 5 rakamı, altta “Türk lirası” yazısı ve yazının altında basım yılı bulunacak.

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Bozuk Parada 5 TL Yüksek Enflasyon Nedeniyle Ortaya Çıktı

Ülkemizde son 3 yılda yaşanan yüksek enflasyon, pek çok konuda sıkıntıya neden oldu. Bunun başında ise, kağıt paralarla yapılan yüklü alış verişlerde ödeme güçlüğü, parayı bulundurma, taşıma ve saklama zorluğu meydana geldi. Madeni paralarda ise, ilgili demir paranın “madeni değerinin” küpür değerini aşması durumu söz konusu oldu.

5 TL Madeni Para Artık Piyasada Sürekli Dolaşımda Olacak 2024

5 TL Madeni Para Artık Piyasada Sürekli Dolaşımda Olacak 2024

Bir başka deyişle, 1 liralık demir paranın madeni değeri 1 TL’yi, 50 kuruşluk demir paranın da madeni değeri 50 kuruşu aşmıştı. Söz konusu demir paralarda da yeni basımda madeni özellikleri buna göre değiştirilerek inceltmeye gidilmişti.

Resmi Gazete

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz