SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

CATES, BEGYO ve SURGY Halka Arz Yatırımcısını Pişman Etti

Borsada işlem görmeye başladıktan kısa süre sonra halka arz fiyatının dahi altına düşen CATES, BEGYO ve SURGY halka arz yatırımcısını pişman etti.

Yayınlanma:
CATES, BEGYO ve SURGY Halka Arz Yatırımcısını Pişman Etti

2 yılı aşkın süredir Borsa İstanbul’da devam eden halka arz furyası, Aralık ayının başından bu yana sekteye uğramış görünüyor. SPK tarafından onay verilen son 6 şirketin halka arzından yalnızca SKYMD ve KBORU yatırımcının yüzünü güldürdü. Bu 2 hissenin de dağıtım yöntemi “tamamen eşit” idi. CATES, BEGYO ve SURGY ise yatırımcıları halka arza katıldıklarına pişman etti. Kısa sürede halka arz fiyatının altına gelen her 3 şirketin de dağıtım yöntemi “bireysele eşit, kurumsala oransal” şeklindeydi. Bu şekilde dağıtım yapan bir diğer hisse MEGMT ise an itibariyle (19 Aralık) halka arz fiyatına yakın düzeyde işlem görüyor.

CATES, BEGYO ve SURGY Halka Arz Fiyatının Altına İndi

Korona virüs pandemisi sonrasında Borsa İstanbul’da başlayan halka arz furyası, enflasyonun giderek yükselmesi ile birlikte yatırımcılar tarafından “kazanç kapısı” olarak görülmeye başlanmıştı. Seçim dönemi ve benzeri kısa aralıklar hariç 2 yılı aşkın süredir hız kesmeden devam eden halka arz furyasında Kasım ayının sonundan başlamak üzere büyük bir dalgalanma yaşanır oldu.

İLGİLİ HABER BINHO, EKOS, TARKM Tavan! Yeni Halka Arzlar Toparlanıyor Mu?
Borsada işlem görmeye başladıktan kısa süre sonra halka arz fiyatının dahi altına düşen CATES, BEGYO ve SURGY halka arz yatırımcısını pişman etti.

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atılabilir.

Halka arz olduktan sonra BİST de işleme giren ve uzun süre tavan serisi yapan hisseler, artık çok daha erken “tavan bozuyor”. Buna ek olarak, halka arz fiyatının altına gelen hisseler de mevcut. Üstelik bu paylarda “fiyat istikrarı” da uygulanmayınca, pek çok hissede dramatik düşüşler gözlendi. Bilhassa son dönemde halka arz olan 3 şirket, hali hazırda halka arz fiyatının altında fiyatlanıyor. CATES, BEGYO ve SURGY’nin anlık durumlarına kısaca değinmek gerekirse…

İLGİLİ HABER Altın Kapılarımız Kan Oldu Tayfun: SURGY, AVPGY, CATES, BEGYO ve MEGMT Arz Fiyatının Altında!
Borsada işlem görmeye başladıktan kısa süre sonra halka arz fiyatının dahi altına düşen CATES, BEGYO ve SURGY halka arz yatırımcısını pişman etti.
CATES, BEGYO ve SURGY Halka Arz Fiyatının Altına İndi

CATES, BEGYO ve SURGY Halka Arz Fiyatının Altına İndi

CATES Ne Durumda?

Çates Elektrik hisseleri için 30 Kasım ve 1 Aralık tarihlerinde 57,15 TL’den talep toplanmıştı. Halka arzda satılan 33 milyon 50 bin lotun ardından borsada işlem görmeye başlayan hisseler 5 gün tavan giderek 91,95 TL’yi görmüştü. Bu noktadan düşüşe geçen CATES, bugün (19 Aralık Salı) itibariyle 55 TL’nin dahi altını görmüş durumda. Halka arz fiyatının altına düşen hisse, şimdiye kadar göstermiş olduğu performansla yatırımcısının yüzünü güldürmedi.

BEGYO Ne Durumda?

Çates Elektrik ile aynı tarihlerde talep toplayan Batı Ege Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı hissesi BEGYO, lot başına 3 liradan halka arz edilmişti. Tavan serisine 4,38 TL’de ara veren BEGYO, bu seviyeden soluksuz tabana giderek pek çok yatırımcıya satış fırsatı vermedi. Taban serisi yaparak 3 liranın altına gelen BEGYO da arz fiyatı altına düşen hisselerden oldu.

CATES, BEGYO ve SURGY

CATES, BEGYO ve SURGY

SURGY Halka Arz Fiyatının Çok Gerisinde!

Son dönemde halka arz olan şirketlerden SUR Tatil Evleri Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı payları için 7-8 Aralık’ta lot başına 49,18 TL’den talep toplanmıştı. Borsada işleme başladığı ilk gün tavan bozarak devre kesen hisse, ertesi gün ise taban olarak yatırımcısını üzmüştü. BİST’deki 2nci gününden halka arz fiyatının altına düşen hissenin düşüşü burada da sona ermedi.

Bugün itibariyle taban fiyatı (40,20 TL) gören SURGY payları, halka arz fiyatının yaklaşık yüzde 20 altına gelmiş oldu. Fiyat istikrarı da uygulanmayan hissenin düşüşünün nerede duracağı yatırımcıları tarafından dikkatle takip ediliyor.

KAP

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz

A
Ali Er 3 ay önce

Yatırımcısı üzülmüş üzülmemiş şirket sahiplerinin umrunda olmaz.Hele o Küçük Yatırımcıları hiç düşünmezler onlar... YTD....

U
Uludağlı 3 ay önce

Hissesinin arkasında durana iyi niyetli adam firma denir, bunların amacı parayı kapana kadar, % 25 paraya karşılık % 75 firmanın itibarını hiç mi düşünmüyorlar, buna aracı olanlarda suçlu vatandaşın ahını alıyor yazıklar olsun.