SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Kira Artış Sınırı Yüzde 25 Kalktı mı, Ne Zaman Kalkacak 2024?

Hükümet tarafından 2022 yılında getirilen konutlarda kira artış sınırı yüzde 25 kalktı mı, ne zaman kalkacak; Arz Takvimi takipçileri ile detaylara göz atalım…

Yayınlanma:
Kira Artış Sınırı Yüzde 25 Kalktı mı, Ne Zaman Kalkacak 2024?

Resmi Gazete de 11 Haziran 2022 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren konut kiralarında maksimum yüzde 25 artış yapılmasına yönelik kanun, geçtiğimiz yıl da 1 sene süreyle uzatılmıştı. İlgili yasanın sona eriş tarihi 2 Temmuz 2023’ten 2 Temmuz 2024’e ötelenmişti. Dolayısıyla kira artış sınırı olan yüzde 25’lik limit Mayıs ayı itibariyle henüz kalkmadı. Peki kira artış limiti ne zaman kalkacak, 2024 yılında kalkacak mı?

Kira Artış Sınırı Yüzde 25 Uzatılacak mı, Ne Zaman Kalkacak 2024?

Konut kiralarındaki artışın yüzde 25 ile sınırlandırılmasını ön gören yasanın bitiş tarihi 2 Temmuz 2024 günü olarak tayin edilmiş durumda. Ancak, hükümetin bu süreyi tekrar uzatıp uzatmayacağı da merak konusu. Ev sahipleri ve kiracılar arasında derin ihtilaflara konu olan durum hakkında; söz konusu tarih yaklaştıkça hükümet cenahından yeni açıklamalar geliyor. Son olarak konu hakkında Adalet Bakanı Yılmaz Tunç görüşlerini dile getirdi.

Ev kiralarındaki artışı yüzde 25 ile sınırlayan yasanın uzatılıp uzatılmayacağına henüz karar verilmediğini ifade eden Bakan Tunç, bununla birlikte; muhtemelen yeni bir uzatmaya gerek duyulmayacağını belirtti. Yeni konut üretimi ile kira fiyatlarındaki artış hızının durduğuna dikkat çeken Bakan Tunç, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de kiralardaki artış hızının yavaşladığını belirttiğini hatırlattı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon hedefleri doğrultusunda Temmuz ayından itibaren enflasyonda ciddi bir düşüş beklendiğini ifade eden Bakan Tunç, kira artışlarında piyasanın dengelenmesi sayesinde yeni bir artış dalgası beklemediklerini deklare etti.

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Çözüm Değil Sorun Getirdi: Mahkemelerde ve Arabulucularda İş Yükü Oluşturdu

Ülkemizde özellikle son 3 yılda yaşanan yüksek enflasyonist ortamda pek çok ürün ve hizmette fiyat algısının kaybolduğu görüldü. Bu durum, konut kiralarında da benzer şekilde cereyan etti. Yüksek enflasyon ile paralel şekilde kira artışı yapmak isteyen ev sahipleri ile, ödeme gücü bulunmayan kiracılar arasında yaşanan tartışmalar arabuluculara ve hatta mahkemelere sirayet etti.

Kira Artış Sınırı Yüzde 25 Kalktı mı, Ne Zaman Kalkacak 2024?

Kira Artış Sınırı Yüzde 25 Kalktı mı, Ne Zaman Kalkacak 2024?

Hükümetin yüzde 25’lik artış limiti koyan yasa ile ihtilafların önüne geçme çabası da sonuç vermedi. Ev sahipleri kiracıları evden çıkarmak için pek çok farklı yol denemeye başladı. Evini tahliye etmek istemeyen kiracılar da enflasyonist ortamdan kendilerinin sorumlu olmadığını belirterek ilgili yasa uyarınca zam yapmaya gayret gösterdiler. Ancak bu durum, tartışmaların sönümlenmesini sağlamadı. İhtilafların ortadan kalkması adına 2024 Temmuz itibariyle yüzde 25 kira artış limitini içeren ilgili yasanın yürürlükten kaldırılması bekleniyor.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz