SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Nisan Enflasyonu Beklentiden Düşük Geldi, Yıllık Yüzde 70’e Yaklaştı!

Mayıs ayının girmesiyle Türkiye İstatistik Kurumu geçtiğimiz ayın enflasyon verisini açıkladı. Nisan enflasyonu beklentiden düşük geldi, ancak yıllıkta yüzde 70’e dayandı.

Yayınlanma:
Nisan Enflasyonu Beklentiden Düşük Geldi, Yıllık Yüzde 70’e Yaklaştı!

Finansal piyasaların merakla beklediği enflasyon verisi bu sabah itibariyle Türkiye İstatistik Kurumu tarafından kamuoyuna deklare edildi. Aylık bazda yüzde 3,18 olarak açıklanan tüketici enflasyonu (TÜFE) yıllık bazda ise yüzde 69,80 olarak gerçekleşti. Yıllık bazda enflasyon son 1,5 yılın en yüksek düzeyine ulaşırken, buna rağmen rakamların kısmi de olsa beklenti altında kaldığı görüldü. Nisan enflasyonu açıklamasından sonra Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten de Mayıs enflasyonu ve sonrası için beklenti beyanatı geldi. Arz Takvimi okuyucuları ile birlikte detaylara göz atalım…

Nisan Enflasyonu Beklentiden Düşük Geldi

Tüm dünya faiz artırırken faizleri düşüren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın uyguladığı gevşek para politikası ile “patlayan enflasyon” geçtiğimiz yıldan bu yana dizginlenmeye çalışılıyor. Pey der pey artırılan faizler yüzde 50 seviyesine kadar yükseltilirken, enflasyonda yavaşlama emareleri görülmeye başlandı.

Türkiye Yıllık TÜFE verisi 69,80% olarak açıklandı. Piyasa beklentisi yıllık 70,33% seviyesindeydi. Geçtiğimiz ay kayda geçen yıllık veri ise 68,50% düzeyindeydi. Aylık bazdaki rakamlar ise şu şekilde açıklandı:

  • Türkiye Aylık TÜFE: 3,18%
  • Beklenti: 3,40%
  • Önceki: 3,16%

Yukarıdaki verilerden de görüleceği üzere aylık enflasyon verisi Nisan’da önceki ayla paralel geldi; beklentilerin de altında kaldı.

En güncel ekonomi, finans, borsa ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Aylık ve Yıllık ÜFE Artmaya Devam Ediyor

Tüketici fiyat endeksinde durulma emareleri görülmeye başlanırken, üretici fiyat endeksi ise artış yaşamaya devam ediyor. Nisan ayında ÜFE verileri şu şekilde gerçekleşti:

  • Türkiye Aylık ÜFE: 3,60%
  • Önceki: 3,29%

Böylece yıllık üretici fiyat endeksinde de artış sürdü. Ülkemizin yıllık ÜFE oranı yüzde 55,66 olarak gerçekleşti. Önceki ay gerçekleşen ÜFE ise yüzde 51,47 olarak ölçülmüştü.

Nisan Enflasyonu Beklentiden Düşük Geldi, Yıllık Yüzde 70’e Yaklaştı!

Nisan Enflasyonu Beklentiden Düşük Geldi, Yıllık Yüzde 70’e Yaklaştı!

Bakan Mehmet Şimşek Enflasyonda Mayıs Ayında Zirve Görüleceğini ve Sonra Düşüşün Başlayacağını Söyledi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Nisan ayı verilerinin ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kişisel sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Enflasyonun Mayıs ayında zirve yapmasını beklediklerini deklare eden Bakan Şimşek, ardından keskin bir gerileme sürecine girileceğini belirtti.

Yaz ayları ile birlikte hem baz etkisi, hem de alınan önlemlerin etkisiyle enflasyonda düşüş trendinin başlaması ön görülürken, bu trendin enflasyonu pey der pey yüzde 50 seviyesinin altına kadar çekeceği düşünülüyor. Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon hedefi ise yüzde 40’ın da altında bulunuyor.

Enflasyonda beklenen iyileşme görülürse, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz indirimlerine 2024 yılı son çeyreğinde başlayacak. Bununla birlikte, TCMB’nin faiz indirimleri için 2025 yılı ilk çeyreğini bekleyeceğini düşünen ekonomistler ve bankalar da mevcut.

Türkiye İstatistik Kurumu

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz