SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Türkiye Sanayi Üretiminde Artış Gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 sonu sanayi üretim endeksi raporunu açıkladı.

Yayınlanma:
Türkiye Sanayi Üretiminde Artış Gösterdi

Ülkenin genel refahı açısından önemli bir gösterge olan sanayi üretimi hakkında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2023’ün son sanayi üretim endeksi raporu yayımlandı. Kasım ayında aylık bazda bir düşüş yaşayan sanayi üretimi, Aralık ayında ise hem aylık hem de yıllık bazda artış kaydetti.

Rapora göre, sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 1,6 artarken, aylık bazda yüzde 2,4 artış gösterdi. Kasım ayındaki rapora kıyasla, sanayi üretim endeksi yıllık bazda yüzde 0,2 artış kaydetmişti.

İLGİLİ HABER ENAG Şubat Ayı Yıllık Enflasyonu Yüzde 122 Olarak Açıkladı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 sonu sanayi üretim endeksi raporunu açıkladı.

Sanayinin alt sektörlerine bakıldığında, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü yıllık bazda yüzde 1,2 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,1 artış gösterdi. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 4,5 arttı.

turkiye-sanayi-uretiminde-artis-gosterdi

İLGİLİ HABER Dolar ve Euro Yeni Zirvelere Tırmanıyor
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 sonu sanayi üretim endeksi raporunu açıkladı.

TÜİK sanayi üretim endeksi raporu yayınladı

Madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi aylık bazda yüzde 0,7 azalırken, imalat sektörü endeksi yüzde 2,9 artış kaydetti. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise aylık bazda yüzde 0,1 azaldı.

Verilere göre, yıllık bazda en büyük düşüş düşük teknoloji alanında yüzde 2,8 oldu. Aylık bazda ise yüksek teknoloji alanında yüzde 10 artış yaşandı. Yıllık bazda aynı alanda ise yüzde 14,3’lük bir artış gözlendi.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz