SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

AASSM’de Anadolu ezgileri yankılandı

Güncelleme: 20:38 - 07.12.2023
AASSM’de Anadolu ezgileri yankılandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) düzenlenen “1 Festival İzmir” kapsamında gerçekleştirilen “Mevlana’dan Anadolu Ozanları”  konseri, izleyenleri adeta büyüledi. Anadolu eserlerini senfonik tınılarla birleştiren sanatçılar, sadece kulaklara değil görsel şovuyla gözlere de hitap etti.

Mevlana Simyaci Senfonik Şiiri, Sabri Tuluğ Tırpan tarafından 2007 ‘Mevlana Yılı’ dolayısıyla yazıldı. Mevlana ile benzeri bir yol haritasını günümüze taşıyan Paulo Coelho’nun Simyacı’sından esinlenerek yazdığı eser, Naci Özgüç yönetimindeki orkestra tarafından izleyenlerin beğenisine sunuldu. Kendisi de piyanoda yer alan sanatçıya Zara sesi, Okan Yalabık Mesnevi’den okuduğu pasajlar, Burcu Karadağ nefesi ve Su Güneş Mıhladız da modern sema gösterisi ile eşlik etti.

Konserin ilk bölümünde, bağlamada Türk Halk Müziği’nin güçlü yorumuyla öne çıkan ismi Erdal Erzincan ile piyanoda Sabri Tuluğ Tırpan, orkestra eşliğinde Erzincan’ın Bağlama Konçertosu ve Zara’nın da katılımıyla, Aşık Veysel bestesi Uzun İnce Bir Yoldayım’ı Tuluğ Tırpan’ın düzenlemesiyle sundu. İzmir’de kendini evinde gibi hissettiğini söyleyen Zara, “Topluma ışık tutan, bize yön veren ezgiler için görüşleriniz bizi çok heyecanlandırıyor. Türk müziğinin dünyaya açılma aşamasında biz de bu güzel çalışmayla umarım bir parça katkı koyabilmişizdir” şeklinde konuştu. 

Bağlamada Türk Halk Müziği’nin güçlü yorumuyla öne çıkan ismi Erdal Erzincan, adeta “sazıyla dans ederek” herkesi kendine hayran bıraktı. 

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz