SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

Akaryakıtta ÖTV Oranlarına Dev Zam

Güncelleme: 19:28 - 07.12.2023
Akaryakıtta ÖTV Oranlarına Dev Zam

Cumhurbaşkanı Kararı ile birlikte, akaryakıt üzerindeki özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarlarında artış yapıldı. Resmî Gazete’de yayımlanan karar, yeni vergi oranlarının yürürlüğe girdiğini duyurdu.

Böylece 95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı üzerinden alınan ÖTV tutarı toplamda 7,52 lira olarak belirlendi. Ayrıca, 98 oktan kurşunsuz benzinine ise litre başına 7,99 lira özel tüketim vergisi uygulanacak.

Motorin için litre başına 7,05 lira, LPG otogaz için ise litre başına 5,77 lira ÖTV alınacak. Ayrıca, benzin ve motorin için litre başına alınan ÖTV tutarı da 5 lira artırıldı.

Benzinin litre başına 2,52 TL, motorinden ise 2,05 TL ÖTV alınıyordu. Ancak, son düzenlemeyle birlikte bu tutarlar önemli ölçüde arttı. Benzin ve motorin için yapılan ÖTV artışları, pompa satış fiyatlarına KDV ile birlikte 6 lira olarak yansıtıldı.

LPG otogazında da yapılan düzenleme sonucunda, litre başına 5 lira artış gerçekleşti.

Rekor Seviye

Düzenleme öncesinde, motorin litre fiyatları İstanbul’da 26,32 lira, Ankara’da 26,80 lira ve İzmir’de 26,97 lira seviyelerindeydi.

Son zam ile birlikte, benzin litre fiyatları dün itibarıyla İstanbul’da 28,05 lira, Ankara’da 28,53 lira ve İzmir’de 28,63 lira seviyelerine yükseldi.

ÖTV ‘ye yapılan zamlardan sonra akaryakıt fiyatları gece geç saatlerde güncellendi.

Benzin litre fiyatı 35,90 liraya yükselirken, motorin litre fiyatı 33,18 liraya çıktı. Otogaz ise 15,91 liraya yükseldi.

Bu düzenleme kapsamında, benzol, tuluol, ksiol, solvent nafta gibi ürünler ile madeni yağlama ürünlerinin ÖTV tutarlarında da değişiklikler yapıldı.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz