SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

Ali Babacan “Demokrasi stadı inşa ediyoruz”

Güncelleme: 19:45 - 07.12.2023
Ali Babacan “Demokrasi stadı inşa ediyoruz”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, İsmail Küçükkaya’nın Yeni Bir Sabah programına katılarak, DEVA Partisi Genel Merkezi’nde toplanan altı siyasi partinin ortak çalışmalarına, İstanbul Taksim’deki terör saldırısına ve HDP’ye ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Babacan, her alanda ilerleyen Türkiye için çalıştıklarını, 14 Kasım Pazartesi günü gerçekleştirilen toplantının çok önemli olduğunu belirtti. Eş zamanlı olarak liderlerin üçüncü katta buluştuklarını kaydeden Babacan, ikinci katta hukuk heyetinin buluşarak anayasayı bitirdiklerini ve 10 tane yasa üzerinde çalıştıklarını kaydetti. Birinci kattaki ekibin ortak politikaları çalıştığını açıklayan Babacan, liderlerin yukarıda bitmiş konuları karara bağlarken alt katta bir sonraki toplantının hazırlığının yapıldığını söyledi. “Türkiye’yi iyi bir icraatla kazanacağız” diyen Babacan, DEVA Partisi olarak yaptıkları ve diğer partilerin masaya koydukları hazırlıkların seçimden sonra Türkiye’yi kazanmanın hazırlığı olduğuna dikkat çekti.

Çözülemeyen bir sorunda altı genel başkanın makulde hemen buluştuklarını dile getiren Babacan, şu şekilde devam etti:

“Türkiye’nin yarınlarıyla ilgili hiç olmadığım kadar umutluyum. Hani fizikte merkez kaç kuvveti vardır ya, altılı masada merkez çek kuvveti var. Herkes şunun bilincinde: Seçimi kazanmak ancak birlik ve beraberlikle mümkün. Seçimi kazanmak, birlik ve beraberlik içerisinde cumhurbaşkanı adayımızın seçilmesi ve Meclis’te anayasayı değiştireceği çoğunluğun sağlanmasıyla mümkün. Ortak karar çıktığı zaman geniş toplum kesimleri benimsiyor.”

Birinci turda cumhurbaşkanı adayının seçilmesi ancak ortak aday formülüyle mümkün olduğunu belirten Babacan, “Başka rüyaları olan varsa buyursun gitsin. 2018’de denemediler mi? Ortak aday çıkaramadılar ve dağıldı iş. 2018’i kimseyi parmakla işaret etmek için söylemedim. Millet İttifakı vardı, ortak adayda karar veremediler. Ortak aday olmayınca seçimi kaybettiler. Ülke 5 yıl kaybetti” dedi. Seçimi mutlaka kazanmaları gerektiğini vurgulayan Babacan, aksi takdirde Türkiye’nin Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi standartlarından Şanghay’a doğru kayıp gideceğini ifade etti. Şanghay’ın insanın değersiz olduğu bir bölge demek olduğunu kaydeden Babacan, “Hakkınızı arayacağınız yer yok. Öyle bir tahakküm kuruyorlar ki rakip çıkması mümkün değil. Rusya’da, Çin’de muhalefet partisi var mı? Allah korusun, seçimdeki bir yol kazası Türkiye’yi daha da içine kapatır. Bu, Türkiye’nin son fırsatı” diye konuştu.

DEVA Partisi olarak HDP’yle diyaloglarının olduğunu, meselenin o siyasi partiye zamanında destek vermiş milyonlarca insan olduğunu aktaran Babacan, “HDP’ye karşı yapılacak her türlü saygısızlık, her türlü ileri ifade, her türlü terörize etme ve düşmanlaştırma o partiye oy veren 5-6 milyon vatandaşımızı rencide etmektedir” dedi.

Babacan program esnasında Taksim saldırısı hakkında da değerlendirmeler yaptı. Bir sürü bilginin olduğunu, hangisinin doğru hangisinin yalan olduğunun bilinememesinden inanamadıklarını belirten Babacan, konuya ilişkin cümlelerini şöyle sürdürdür:

“(Taksim saldırısı) Bir sürü bilgi var da hangisi doğru, hangisi yalan açıkçası hiç inanamıyoruz. İçişleri Bakanı bir şey söylüyor, bir uluslararası ajansa üst düzey bir yetkili başka şeyler söylüyor. Hangisine inanacağız? Acaba birisi iç politikada siyasi atraksiyon peşinde mi? Yoksa devletin elinde gerçekten başka bilgiler mi var? Bunları bilemiyoruz. Hiç güven yok. Kritik devlet kurumlarının başında kendi şahsi siyasi amaçları peşinde koşan siyasi karakterlerden bahsediyorsak iki kere düşünmek lazım. Kendi şahsi meseleleriyle alakalı tutuyor, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmî antetli kağıdına açıklama yaptırıyor. İçişleri Bakanı iç güvenlikten sorumlu değil mi? ‘Burada hata yaptık, istihbaratımız çalışmadı, şurada önleyemedik’ demiyor, suçu başkalarına yansıtmaya çalışıyor. Falanca ülkenin taziyesini kabul etmeyecekmiş. Siz dış politikanızı düzeltin, kendinize düşman aramayın. ‘Terör dünyanın başına bela. Beraber çalışıp terör örgütlerini beraber yok edelim. Varlık sebebini beraber ortadan kaldıralım’ deyin. Sen ne yapıyorsun? Senin sorumluluk alanındaki bir mesele değil mi iç güvenlik? İç güvenlikle ilgili sen ne yaptın? Ondan bahset.”

Açıklamalara güven olmayınca insanlar sosyal medyadan, başka kaynaklardan bilgiye erişmeye çalıştıklarını ifade eden Babacan, “İnsanlar ‘Bu işin aslı başkadır’ diyorlar. Onu görünce ‘Bizim konuştuğumuzdan başka ses duyulmasın’ diye orayı burayı sıkıyorlar, yayın yasağı getiriyorlar. Siz güvenilir bir hükûmet olun, insanlar söylediğinize güvensin, ondan sonra hiçbir yeri kısmaya gerek yok” dedi.

Türkiye’nin, terörün finansmanında ve kara paranın aklanmasında beyaz listeden gri listeye düştüğünü kaydeden Babacan, terörle mücadeleden bahsedildiğinin ama terörün finansmanıyla ilgili alınması gereken tedbirlerin alınmadığını söyleyerek, “Sayın Erdoğan terörün finansmanıyla ve kara paranın aklanmasıyla ilgili gerekli adımları niye atmadığını açıklasın. Bu kafayla giderlerse Türkiye kara listeye düşecek” ifadesini kullandı.

 

 

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz