SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

“Atama bekleyenlerin sayısı her geçen gün artıyor”

Güncelleme: 19:44 - 07.12.2023
“Atama bekleyenlerin sayısı her geçen gün artıyor”

Türkiye’de şu anda 700 binden fazla öğretmenin atama beklediğini ve sayının her geçen gün daha da arttığını belirten CHP’li Balaban,  öğretmenlerin atanamadıkları için çeşitli meslekleri yapmak zorunda kaldıklarını, esas görevi gelecek nesilleri yetiştirmek olan öğretmenlerin pazarlarda tezgahtarlık, fabrikalarda işçi, güvenlik görevlisi gibi çeşitli alanlarda hayatlarını sürdürmeye çalıştıklarını söyledi. Öğretmenlik mesleğinin onurunun ayaklar altına alındığını gördükçe bir eğitimci olarak kendinin de üzüldüğünü dile getiren Balaban, “Gelecek nesilleri yetiştiren öğretmenlerimiz zor koşullarda yaşarken ülkemizin başarı sıralarında yükselmesi de mümkün değil. İktidarın eğitime ne kadar önem verdiğini, öğretmenlerimizi değersizleştirerek daha net bir şekilde görüyoruz. Öğretmenler Cumhuriyet’in 100.’ncü yılında 100 bin atama bekliyor. Bununla birlikte iktidar tarafından unutulmuş engelli öğretmenlerimizde bu yıl atama ümidi içerisindeler” diye konuştu. 

CHP’li Balaban konuya ilişkin yaptığı açıklamada atanamayan engelli öğretmenleri de unutmadı. Her yıl yapılacağı söylenen engelli öğretmen atamalarının 2022 yılında yapılmadığını hatırlatan Balaban, kendilerine ulaşan engelli öğretmenlerin yaşadıkları sıkıntılarını dinlediklerini, birçoğunun işsizlikle sınandıklarını ve gelecekten umutsuz bir hale getirildiklerini vurguladı. Engelli öğretmenlerin kadro artığı gibi algılandığını ifade eden Balaban, “Açık yer olursa atama yapacağız” denildiğini ve böyle bir yaklaşımın kabul edilmesinin asla mümkün olmadığını dile getirdi. Engelli öğretmenlerin kendilerine verilen sözlerin tutulmasını beklediğini söyleyen Balaban, “Engelli öğretmenler dilenmiyor, hakları olan, sözler verilen atamalarını bekliyorlar. Nisan ayında E-KPSS yapıldı ve Eylül ayında bu sene içerisinde atama yapacağız dediler. Sonuç hala ortada bir atama yok.  Engelli öğretmenlerin taleplerini bir kez daha dile getiriyoruz. Engelli öğretmenler 2023 yılında 5 bin atama bekliyor. Milli Eğitim Bakanlığı engelli öğretmenlerimizin bu beklentisine bir an önce cevap vermeli ve yaşanan bu mağduriyeti bir an önce gidermesi gerekir” dedi.

Son olarak, partisinin 2022 Haziran ayında engelli öğretmenlerin atama konusunu mecliste gündeme getirdiğini dile getiren CHP’li Balaban, Milli Eğitim bakanı Mahmut Özer’e seslendi. CHP’li Balaban, şu ifadelerle cümlelerini tamamladı:

“2022’nin Haziran ayında partimiz engelli öğretmenlerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekmiş ve atanmaları ile ilgili meclisten de ses yükseltmiş olmasına rağmen bu soruna neden çözüm bulunmamaktadır? 2022 yılında söz verilen engelli öğretmen ataması neden yapılmamış neden vatandaşlarımızın umutları yıkılmıştır? Engelli öğretmen atamaları ne zaman ve hangi koşullar altında yapılacaktır? Atama için neyi bekliyorsunuz?  Bakan Özer kendisinden önceki mevkidaşı gibi öğretmenleri ve okulları bakanlığın üzerindeki yük olarak mı görmektedir? İktidarın her yerdeki plansızlık politikası en çok da eğitimde hem öğretmenlerimizi hem de öğrencilerimizi mağdur etmektedir. Eğitimde yaşanan sorunlara acilen çözüm bulmak Milli Eğitim Bakanlığı’nın sorumluluğudur ve asli görevidir. Herkes aldığı sorumluluğu yerine getirmek zorundadır. Devlet tek kişinin ağzına bakılarak yönetildiği için toplumun her kesiminde sorun yaşamaya devam ediyor. Ancak 4 ay sonrasında CHP’nin önderliğindeki Millet İttifakı’nda başta öğretmenlerimiz olmak üzere halkımızın yaşadığı tüm sorunlara çözüm bulmak için gereken çalışmaları yapacağız.”

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz