SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

Başkan Karabağ, “Belediye, halkın örgütüdür”

Güncelleme: 20:35 - 07.12.2023
Başkan Karabağ, “Belediye, halkın örgütüdür”

“Kişilerin değil, o kentte yaşayanların tümünün ortak çıkarı için hizmet üretmek gerekiyor. Belediyelerin, halkın örgütü olduğunu kabul ederek çalışırsak; ne yarım yamalak iş ne ötekileştiren yaklaşım ne de şaibeli yatırım ortaya çıkar” diye konuşan Başkan Karabağ; çağımızın sosyal belediyecilik yaklaşımının demokratik katılımcılık ve ticarileşmeyen kamu hizmeti üstüne kurulması gerektiğine dikkat çekti.

İlkesel çalışma, başarı getirir…

İzmir’in en zorlu ve en büyük ilçelerinden Bayraklı’nın iki dönemdir kurucu belediye başkanlığını yapan ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yola çıkan Hasan Karabağ; bu süreçte tüm ilçeleri dolaştığını, hem örgütün hem halkın görüşlerini aldığını hatırlatarak şunları söyledi: Cumhuriyet Halk Partisi, insanımızın her koşulda ihtiyaç duyduğu yerel yönetim ilkelerini özünden doğurmuş, bunu pratikte gösterebilen tek partidir. Ülkemizde geçmişin efsane başkanlarına baktığımızda hepsinin partimiz anlayışında ürettiğini ve belediyeyi halka açtığını görüyoruz. İlkesel çalışma, daima başarı getirir. Cumhuriyet değerlerine ve Atatürk’ün halkçılık ilkesine sadakat; insanıyla birlikte İzmir’i, yerel idareleri öne çıkaran en önemli özelliktir. Hele içinden geçtiğimiz karanlık tünelde, tek ışık ve pusula da budur. Türlü hesaplarla ilçe yapılan Bayraklı’da iki dönemdir büyük mücadele veriyorum. İlkesel bir belediyecilik örneği yaratmaya çalıştım. Hem kentsel planlamalarda hem de sosyal alanda örnek ve öncü işler yaptık. Görev verilirse de İzmir için yapmaya devam edeceğim. Mesele, İzmir için doğru olanı devam ettirmek ve sonrası için doğru adımlar atmak. Bizim amacımız, birikimimizi yaşadığımız şehrin bütününe aktarabilmek.

Bu bir vebaldir…

Bir yerel yönetimin kentsel ekonomisini de rantsal değil, üretim ve istihdam temelli planlaması gerektiğini vurgulayan Başkan Karabağ; özellikle AK Parti iktidarının merkezi ve yerel idareleriyle ülke ve şehirlerimizi rantsal büyük yatırımlarla çıkmaza sürüklediğini söyledi. Karabağ, “İnsanı es geçerek yapılan iş,  yap-bozcu, al-satçı, yıkıcı ve yaptırımcıdır. Kömür alamayan vatandaşa, milyon kilometre duble yol yapsanız ne olur? Tabi ki bu da olacak ama bir yandan da insanın temel sorununu çözmeye çalışacaksınız. Bu vebali taşımak da gerçekten zor. Bu doğru değil. İzmir bu anlamda büyük oranda şanslı, çünkü sosyal demokrat bir anlayışı tercih ederek yıllardır yaralarını kendi içinde sarmaya çalışıyor. İzmir’i geleceğe hazırlarken insanların ihtiyacına bir tek açıdan bakarak, tek bir konuya takılarak yol alamayız… Çok boyutlu düşünmek zorundayız. Kenti planlarken, kalıcılık, yani yarını hesap etmek esastır. Yerel ekonomik kalkınmayı sağlamak için ise üretim ve istihdam artırıcı projeler yaratılmalıdır” diye konuştu.
Giderek yoksullaştırılıyoruz…

” Bir belediye, ulaşım sorununu çözmeli, ulaşım yatırımlarını planlamalı ama tabi yaptım oldu anlayışı ile değil. Çöpünü toplamalı, çevre düzenlemelerini yapmalı ama tabi ki çağı da yakalamalı” diyen Başkan Karabağ, “ Öte yandan, giderek yoksullaştırılan insanlarımız da ekonomik ve toplumsal olarak desteklenmeli. Sadece sosyal yardım, pansumandır. Eğitimden sağlığa, sanattan kentsel kamusal alanlara, çarpık kentleşmeden, ulaşımdan spora kadar yoksunlukları doğru projelerle tamamlamak zorundayız. İzmir için de bakış açımız bu olacak. Bu noktada sivil toplum örgütlerini de çok önemsiyorum. Bu örgütlenmeler aracılığıyla “iktidarın himmetine muhtaç bireylerden” katılan, hesap soran, denetleyen, yöneten “aktif yurttaşlara” geçişi sağlayacağız. Biz bunu Bayraklı’da yaptık, yapmaya çalışıyoruz. On binlerce kişiye, iş fırsatı yarattık, köprü olduk. Ücretsiz sağlık hizmetlerini, evde hasta ve yaşlı bakımını, verilen ücretsiz eğitimlerle binlerce öğrencimize hayallerindeki lise ve üniversiteleri kazandıran Bayraklı Sosyal Etkinlik Merkezi’ni, kültür merkezlerini, İzmir’in en büyük engelliler merkezini, kız öğrenci yurdunu ve daha birçok hizmeti kendi olanaklarımızla yarattık. Üstelik yapamazsın diyenlere inat yaptık. İzmir için de yaparız” dedi.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz