SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

Başkan Kocaoğlu’ndan iZBAN çalışanlarına “grevi bitirin” çağrısı

Güncelleme: 20:33 - 07.12.2023
Başkan Kocaoğlu’ndan iZBAN çalışanlarına “grevi bitirin” çağrısı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, toplu ulaşımda önemli bir payı olan İZBAN’daki grev konusunda Büyükşehir Meclis üyelerini bilgilendirirken, sendika temsilcileri ile İZBAN çalışanlarına da bir çağrı yaptı. Başkan Kocaoğlu, “Bu kriz ortamında herkes sıkıntılı bir süreç yaşarken, bütün kurumların kısa dönemli de olsa en güçlüsünden en güçsüzüne kadar finans sıkıntısı yaşadığı bir süreçte yüzde 22 zam, fedakarlıkla verilen bir zamdır. Bunun kıymetinin bilinmesi gereklidir. Burada grevi sonlandırmalarını ve TİS’i imzalamalarını, hem sendikacı hem de İzmir’in bir sakini olarak kendi kaderiyle kentin kaderini birleştiren işçi arkadaşlarımın, bir an evvel zamlı ücretlerini alarak yeniden çalışmaya geçmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

Süreci yakından izliyorum

İZBAN’da 2 yıl önce yapılan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerini hatırlatan Başkan Aziz Kocaoğlu,  o dönemde İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı olarak bütün şimşekleri üzerine çekerek bu süreci bizzat yürüttüğünü, İzmir’de bir sonuç alamayınca Ankara’ya gidip orada TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ile karşılıklı konuşarak konuyu hallettiklerini söyledi.

İZBAN’da TCDD ile yüzde 50 ortak olduklarını belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu süreci de TCDD Genel Müdürlüğü yürütsün diye açıklama yaptım. Ortak olarak elini taşın altına koyması gerektiğini düşündüğümden.. Ama hiçbir zaman işi takip etmekten, izlemekten bir saniye bile geri durmadım. Görüşmeler yaptık. İZBAN şirket temsilcileri arkadaşlarımız ve TCDD’den arkadaşlarımız gitti, görüştü. Ben de geçen hafta TCDD’ye gittim; hem bu grev işini hem de İZBAN’la ilgili kurulu şundan beri gelen problemimizi çözmek üzere bir araya geldik.” 

Emsal teşkil etmesin diye

İZBAN grevinde TCDD’yi öne çıkarmasının nedenlerini açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bu işte geri durmamın, müdahale etmemin sebeplerinden bir tanesi de, bugün içinde yaşadığımız durumdur. Buna ister finanstaki darboğaz, ister kriz, ister sıkıntı deyin.. Bu süreçte Merkezi Hükümet’in sözleşme için görüşmelerde memur ve işçilere vermeyi düşündüğü, tasarladığı rakamın üzer inde, emsal teşkil edecek karar içinde olmamak gibi bir düşüncem vardı. Devlet için, millet için.. Bunu TCDD Genel Müdürü’ne açık açık ifade ettim. ‘Bugün Toplu İş Sözleşmesi (TİS) yapıyoruz, bunun aynı zamanda hükümetin politikasına uygun olması lazım’ diyerek genel müdürü uyardım. Onlar da çeşitli görüşmeleri yaptılar. Sonunda yüzde 22 zam yapmaya karar verdik. Bu zammı vermemize rağmen grev başladı. Biz de, kentte ulaşımdan sorumlu kurum İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak gerekli tedbirleri aldık. Otobüs seferlerini takviye ettik. Yeni hatlar oluşturduk. Metroyu 3 dakikada bire indirdik, tramvayı 5 dakikada bire çektik; vapur seferlerini artırdık. Nerede bir sıkıntı varsa oraya koşturarak ilk günü en az hasarla atlattık” dedi.

Kendilerini aşan sözler

Zammın tarifini yalın bir şekilde yaparak herkesin anladığı dilde anlattıklarını söyleyen Başkan Kocaoğlu, şöyle devam etti:

“Herkes zammın tarifini başka yapar. Benim zam tarifim; 1 yıl içinde ikramiyesiyle birlikte ne alıyordu? 100 lira mı alıyordu? Sözleşme başladığından itibaren 122 lira alacak. Sendikacı arkadaşlar 40 tane formül üretir. Onların mesleği, işi bu! Bugüne kadar ne biz, ne İZBAN, ne TCDD tarafı ‘şu zammı verdik’ diye konuşmadık. Sendikacı arkadaşlar ise böyle bir tavır aldı. Kendilerini aşan sözler söylediler. Onun da hatalı olduğunu buradan ifade etmek istiyorum. Sendikal mü cadelenin, hak aramanın belli kurallar içinde yapılmasının doğru olduğuna inanıyorum. Biz İZBAN olarak, ortağımızla birlikte verebileceğimiz maksimum zammı yaptık. Geri kalan kısım sendikaya aittir. Sendika niye var? TİS yapmak için seçiliyorlar. Ama onlar zam oranını alıp dönüyor işçiye, ‘oylatıyorum size’ diyor. Onlara oylatacaksa, ben de yaparım bunu. O zaman sendikaya ne lüzum var?”

İzmirlilere çağrı 

Toplantıda İzmirlilere de çağrıda bulunan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Özel araba kullanması zorunlu olanların tek başına gitmemesini, aynı güzergahta olan arkadaşlarını da taşımak gibi bir görev üstlenmesini, durumu uygun olanların seyahatlerini sabah ve akşam yoğun saatler dışında yapmasını rica ediyoruz. Bu sıkıntıyı hep birlikte atlatacağımıza inanıyorum. Herkesin elinden geleni yapmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz