SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

Bireysel kart borçları geçen yılın iki katı

Güncelleme: 19:45 - 07.12.2023
Bireysel kart borçları geçen yılın iki katı

2022’de Türkiye’de en çok konuşulan konulardan biri enflasyon oldu. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) kasım ayına ilişkin enflasyon rakamlarına göre, Tüketici Fiyat Endeksi kasımda yüzde 2,88 arttı. Yıllık enflasyon yüzde 84,39 oldu. Enflasyonun alım gücüne etkisini değerlendirmek için kredi kartı borçlarını inceleyen karşılaştırma sitesi encazip.com’a göre, vatandaşların bireysel kredi kartı borcu geçtiğimiz yıla göre TL bazında yüzde 99 arttı. Taksitli kredi kartı borçlarındaki artış oranı ise geçen yıla göre yüzde 128 yükseldi. Taksitsiz kredi kartı borçlarındaki artış ise yüzde 79 oranında gerçekleşti.  

 

Takipteki kredi kartı borçları yüzde 30 artış gösterdi

Vatandaşların takibe giren kredi kartı borçlarında geçen yıla göre TL bazında yüzde 30’luk artış gözlemlenirken aynı veri yıllık enflasyon oranı dikkate alınarak değerlendirildiğinde yüzde 42’lik bir düşüş, ABD doları bazında yüzde 17’lik düşüş göze çarptı.

 

Enflasyondan arındırılmış borçlarda artış yüzde 8   

Ülkemiz, diğer ülkelerle kıyaslandığında enflasyonda negatif ayrışıyor. Yüksek enflasyon ve makro ekonomik koşullar tüketicileri daha çok kredi kartı kullanmaya itti. Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) önceki yılın aynı çeyreğine bakıldığında yüzde 3,9 arttığı 3. çeyrek verilerine kıyasla enflasyondan arındırılmış verilere göre toplam bireysel kredi kartı borçları incelendiğinde reel artışın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8’lik olduğu görüldü. Kredi kartı borçlarındaki artışın GSYH artışının yaklaşık iki katı olmasının tüketicinin alım gücü düştüğü için kredi kartına yönelmesi olarak yorumlanabilir. encazip.com finans uzmanları, “Geçen yılın son verileri ile 2022 yılının güncel verileri karşılaştırıldığında TL bazında 197 milyar TL olan kredi kartı borçları bu yıl 392 milyar TL seviyesine gelmiş. Bu iki katlık bir artış anlamına gelse de yüksek enflasyonlu bir dönemde enflasyondan arındırılmış verilere veya farklı para birimlerindeki değişimlere bakmak daha doğru yorum yapmamızı sağlar. Geçtiğimiz yıl 197 milyar TL olan toplam tüketici kartı borçlarının yıllık gerçekleşen enflasyon oranı dikkate alınarak değerlendirildiğinde 362 milyar TL olduğunu görüyoruz. Bu da reelde kredi kartı borçlarında yüzde 8’lik bir artış anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

 

Taksitli borçlardaki artış dikkat çekti

Enflasyondan arındırılmış veriler kıyaslandığında taksitli kredi kartı borçlarının yüzde 23 arttığı, normal kredi kartı borçlarında ise enflasyon ayarlı verilere göre yüzde 3’lük bir düşüş olduğu gözlemlenirken ABD doları bazında toplam taksitli kredi kartı borçlarında yüzde 50’lik bir artış yaşanırken taksitsiz kredi kartı borçlarında ise artış yüzde 17 ile sınırlı kaldı.

 

Kredi kartı harcamalarında aslan payı market alışverişinde

Kredi kartlarının sektörel dağılımına bakıldığında bu yılın güncel Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre toplam kredi kartı harcamalarının yüzde 18’i market ve alışveriş merkezlerinde, yüzde 9’u benzin ve akaryakıt sektöründe, yüzde 7’si elektrik-elektronik ve bilgisayar sektöründe, yine yüzde 7’si giyim ve aksesuar sektörlerinde kullanıldı. Kredi kartı kullanımının sektörel dağılımının geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile paralel olduğu gözlemlendi.

 

Kredi kartı işlem adedi yüzde 26 arttı

Kredi kartı işlem adedindeki artış kredi kartı sektöründe dikkat çeken verilerden diğeri oldu. 2022 yılının en güncel verilerine göre toplam kredi kartı işlem adeti, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 26’lık bir artışla aylık 613 milyon adet oldu. Toplam kredi kartı sayılarına bakıldığında ise 2021 yılının aynı ayında dolaşımda 81 milyon kredi kartı, 144 milyon banka kartı bulunurken 2022 yılının en güncel verilerine göre dolaşımdaki toplam kredi kartı sayısı 94 milyona, toplam banka kartı sayısı ise 162 milyona yükseldi.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz