SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

Boğaz Geçiş Ücretleri Yeniden Artırıldı

Güncelleme: 19:35 - 07.12.2023
Boğaz Geçiş Ücretleri Yeniden Artırıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptığı açıklamada bu ücret artışının boğazlardan elde edilen geliri artıracağını belirtti. Kararla birlikte, geçiş ücretleri her yıl 1 Temmuz’da güncellenecek ve ülkeye döviz girişinin artması hedeflenecek.

Daha önce, 1983 yılından bu yana sabit kalan ücretler, 7 Ekim 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararı ile güncellenmiş ve gemilerden net ton başına alınan ücret 4,08 dolara yükseltilmişti. Şimdi ise 1 Temmuz 2023 itibarıyla yeni tarifeye göre bu ücret 4,42 dolara yeniden güncellendi.

Boğazlardan geçen uluslararası gemiler; Türk Boğazları’nın güvenliği ve bakımı için fener, tahlisiye ve sağlık hizmetleri gibi kalemler üzerinden ücret ödüyor. Ücretlerin hesaplanmasında gemilerin net tonajı temel alınırken, birim olarak “Altın Frank” kullanılmaktadır.

Ulaştırma Bakanı Uraloğlu, yapılan bu ücret artışının Türkiye’nin döviz gelirini artıracağını vurgularken, geçtiğimiz yıl 2022 Ekim ayında yapılan düzenlemeyle bir gemiden alınan ücretin 3.240 dolardan 16.393 dolara yükseltildiğini belirtti. Yeni tarifeye göre, 10 bin ton net tonajlı bir gemi 17.760 dolar ödemek durumunda olacak.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz