SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

Buca’da eğitim sorunları masaya yatırıldı

Güncelleme: 20:35 - 07.12.2023
Buca’da eğitim sorunları masaya yatırıldı

Buca Kent Konseyi iş birliği ile düzenlenen ve moderatörlüğünü Buca Kent Konseyi Başkanı Mürüvet Balcılar’ın yaptığı Bilimsel ve Laik Eğitim Paneli’nde, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği İzmir Şube Başkanı Gönül Kaya ve Öğrenci Veli Derneği Genel Başkanı İlknur Kaya Bahadır eğitim sistemindeki sorunları ve çözüm önerilerini masaya yatırdı.  

Buca Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen panele CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, CHP Buca İlçe Başkanı Kasım Akdağ, ilçe kent konseyleri başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

gi0a4274-ok.jpg

PİRİŞTİNA: “ÖNCELİĞİMİZ EĞİTİM YATIRIMLARI”

Büyük ilgi gören panelin açılışında konuşan Başkan Levent Piriştina, “Tüm belediye başkanlarının yapmaktan keyif aldığı, yapmak zorunda olduğu işler vardır. Göreve geldiğimizden beri eğitim adına, Buca’da çağdaş nesiller yetiştirme, yarınla ilgili umutları yeşertmek üzere hiçbir sorumluluktan kaçmadık.  Eğitim birinci önceliğimiz olmalıdır ki bugün içinde olduğumuz bazı çaresizlikler yaşanmasın. Biz 3 yaşından tutun 73 yaşına kadar herkesin eğitim hayatına katkı koymaya çalıştık. Başöğretmenimizin çizdiği bu yolda bizleri yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.  

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya,  çağdaş yaşam koşullarını yaratmanın temel koşulunun laik, demokratik, bilimsel bir eğitim modeli oluşturmaktan geçtiğini söyledi. Bugün öğretmen yetiştiren kurumların çöktüğünü ifade eden Kaya, “Çağdaş yaşayabilmek için tüm alanlarımızda laikliği, demokrasiyi ve bilimi yaşamamız lazım. Bunun için öğretmen yetiştirmek lazım. Öğretmeni yetiştirmek için öğretmeni yetiştiren kurumların çağdaş, demokratik ve laik olmasını sağlamak lazım” dedi.

CHP’Lİ KAYA: “ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU TEKLİFİ VERDİK”

Türkiye’de öğretmenlerin özlük haklarıyla ilgili bir düzenleme olmadığını kaydeden Yıldırım Kaya, “Emekli öğretmenler 2 bin 600 TL maaş alıyor, Türk-İş’in açıkladığı yoksulluk sınırı 6 bin TL. Türkiye’de çalışan öğretmenin maaşı 700 dolar, ABD’de 2 bin dolar, Almanya’da 3 bin dolar, İngiltere’de 5 bin dolar. Ne yazık ki bugüne öğretmenlik meslek kanunu çıkartılmamış. CHP olarak 22 Kasım’da parlamentoda bir yasa teklifi verdik. Öğretmen yetiştirme kurumlarını tamamen bağımsız, laik, bilimsel ve demokratik kurumlar haline getireceğiz. Öğretmenler asla yoksullukla cebelleşmeyecek.   Emekli olan meslektaşlara da müjdemiz şudur;  3600 ek gösterge kanun teklifini verdik.  Bunun gerçekleşmesi için çalışacağız. Bunları başardığımızda işte o zaman biz öğretmenler gününü kutluyor olacağız” diye konuştu. 

KIZ ÇOCUKLARINA POZİTİF AYRIMCILIK

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği İzmir Şube Başkanı Gönül Kaya ise dernek olarak kız çocuklarına yönelik pozitif ayrımcılık yapan projelere imza attıklarını, ayrıca burs projeleriyle de özellikle eğitim ve hukuk fakültesinde öğrenim gören gençlere destek olmaya çalıştıklarını ifade etti. Öğrenci Veli Derneği Genel Başkanı İlknur Kaya da velilerin son dönemde ülkemizdeki eğitim sistemine olan güvensizliklerinden bahsetti. 

Konuşmaların ardından soru cevap bölümüne geçildi.  Daha sonra, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, konuşmacılara günün anısına plaket takdim etti.

 

 

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz