SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

Çevre İçin Harekete Geçildi

Güncelleme: 19:46 - 07.12.2023
Çevre İçin Harekete Geçildi

“Foça’nın Ilıpınar Mahallesi’nde faaliyet gösteren Energrom Enerji A.Ş.’ye ait Biyogaz Tesisi’nin yarattığı çevre kirliliği ile ilgili bugüne kadar çok sayıda haber yaptık ve yazı yazdık. Elektrik üretiminde kullandığı atıkları vidanjörler aracılığı ile tarım alanlarına ve sulama kanallarına döken şirketin son marifeti yeraltından döşediği yaklaşık 500 metre boru ile atıkları yakından geçen dereye akıtmak oldu. Konu ile ilgili yaptığımız haber üzerine İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri durumu yerinde tespit ederek şirkete 135 bin TL ceza yazdı.

 Uzun süredir çevrede arazisi bulunan çiftçilerin, muhtarların ve köylülerin şikayet ettiği şirketin cezalandırılmasını olumlu buluyorum. Ancak yaklaşık 3 yıldır faaliyet gösteren günde yaklaşık 600 ton atık ürettiğini öğrendiğimiz tesisin bugüne kadar tarım alanlarına, derelere döktüğü atıklar ne olacak? Söz konusu tesis dereye atık döktüğü için cezalandırıldı. Ancak vidanjörler aracılığı ile tesisin atıkları tarlalara dökülmeye devam ediliyor.

Köylülere gübre olduğu söylenen ancak bunu ispatlayan resmi kurumdan alınmış bir belge ibraz edemeyen şirketin Genel Müdürü Fatih Saltabaş, çıktığı TV Programlarında tesisin sıfır atıkla çalıştığı masalını(!) anlatmaya devam ediyor. Sayın Saltabaş, bunları TV kanallarında anlatacağına daha önce kendisine ilettiğimiz atıklarla ilgili soruları yanıtlasın. Şehircilik ve İl Müdürlüğü’nün kestiği cezadan sonra söyleyeceklerini merak ediyorum. Gelsin çevrede yaşayan köylülerin ve muhtarların kötü koku ve sinekle ilgili şikayetlerini cevaplasın. Yoksa çanak soruların sorulduğu programlarda “çevreci tesis”, “ sıfır atıkla üretim yapıyoruz” cümlelerini kurmak çok kolay.

İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü Yetkililerini de kutluyorum. Kestikleri ceza ile  aylardır şikayetlerini ulaşabildikleri her makama anlatan köylüler ve çevredeki köy muhtarlarına, vatandaşların sahipsiz olmadığını göstermişlerdir. Ancak yeraltından boru döşeyerek atıkları dereye döken, dere aracılığı ile Ramsar Alanı olan Kuş Cenneti ve Gediz Deltasını kirletmekten sakınmayan bu tesisin sürekli denetlenmesi lazım. Özellikle tarım alanlarına vidanjörler ile atık dökülmesinin önlenmesi gerekiyor. Biz de sorun çözülene kadar konunun takipçisi olacağız.”  

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz