SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

“Disiplinlerin ve İdari Sınırların Ötesinde Deniz ve Salyası”

Güncelleme: 19:57 - 07.12.2023
“Disiplinlerin ve İdari Sınırların Ötesinde Deniz ve Salyası”

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ve Pera Müzesi tarafından Nisan ayında geniş katılımla geçekleşen Istanbul Unbound konferansı, aynı başlıklı konuşma dizisi ile devam ediyor. İstanbul’u sadece idari sınırlar içinde ve insan odaklı yaklaşımlarla ele almanın sınırlayıcılığına dikkat çeken uluslararası konferansta, kent çalışmalarında disiplinleri aşan çevresel yaklaşımların önemivurgulanmıştı. Son dönemde Marmara Denizi’ni ve çevresindeki yerleşimleri etkisi altına alan “müsilaj” (deniz salyası) felaketi,bu yaklaşımın gerekliliğini bir kez daha gündeme getirdi.

Bendine sığmayan kentin yeni felaketi: Müsilaj

Marmara Denizi’nde süregiden ve “bendine sığmayarak” Ege Denizi’ne doğru ilerleyen müsilaj,bir yandan denizlerdeki yaşamı ve halk sağlığını tehdit ederken, diğer yandan İstanbul ve çevresini nasıl düşünmemiz gerektiği konusunda bir yol gösteriyor: Antropojenik kirlilikten denizlerdeki biyoçeşitliliğe, gıda güvenliğine, halk sağlığına, çevre adaletine, kentsel altyapılara, bilimsel veri üretim ve paylaşım süreçlerine kadar birbiri içine geçen birçok konunun eş zamanlı ve disiplinler ötesi yaklaşımlarla tartışılması gerektiğine işaret ediyor.

Bu bağlamda,İstanbul Araştırmaları EnstitüsüveIstanbuLabiş birliğiyle düzenlenen Disiplinlerin ve İdari Sınırların Ötesinde Deniz ve Salyasıbaşlıklı panel, mevcut ekolojik felaketi farklı ölçeklerde ve çeşitli yaklaşımlarla sorgulamaya açıyor. Duygu Kaşdoğan’ın modaratörlüğünü üstlendiği etkinlikte, konunun uzmanları Ayşen Erdinçler, Berat Z. Haznedaroğlu, Bülent Şık, Özlem Altınkaya Genel, Noyan Dinçkal ve Sedat Gündoğdu,deniz ekosisteminin onarımı ve korunması için nelerin, nasıl yapılması gerektiğini tartışacak.

Panel,1 Temmuz Perşembe günü 17.00 – 19.30saatleri arasındaZoom uygulaması üzerinden izelenebilir.Etkinliğe katılmak isteyenler rezervasyon formunu doldurarak kayıt olabilir.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz