SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

Donald Trump Döneminde Çekilen ABD UNESCO’ya Yeniden Katıldı

Güncelleme: 19:35 - 07.12.2023
Donald Trump Döneminde Çekilen ABD UNESCO’ya Yeniden Katıldı

Eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde, İsrail karşıtı önyargı ve yönetim sorunlarını gerekçe göstererek 2017 yılında ABD’nin UNESCO’dan tamamen çekileceğini duyurmuştu. Ancak şimdi, ABD’nin UNESCO’ya geri dönme planı kabul edildi ve böylece ABD, yeniden UNESCO üyesi oldu.

Bu kararın bir sonucu olarak, ABD’nin UNESCO’ya olan 600 milyon doları aşan borcunu ödemeyi planladığı da duyuruldu. Aralık 2020 itibarıyla ABD’nin UNESCO’ya olan üyelik aidatı borcunun yaklaşık 616 milyon dolar olduğu bildirildi. Bu borç miktarının ödenmesiyle ABD, UNESCO’ya olan mali yükümlülüklerini yerine getirmiş olacak.

UNESCO, Türkiye dahil olmak üzere toplam 195 üyesi bulunan bir kuruluş olarak, küresel barışa katkıda bulunmak amacıyla eğitim, bilim ve kültür alanlarında reformları ve işbirliklerini teşvik etmeyi hedeflemektedir.

Geçmişte yaşanan bir olay sonucunda, Filistin 2011 yılında UNESCO üyesi ilan edilmiş ancak ABD Filistin’in dahil olduğu uluslararası kuruluşlara mali destek verme yasaları gereği fon aktarımlarını durdurmuştu. ABD’nin fonlamayı durdurmasının ardından UNESCO’nun bütçesinin yüzde 22’sini karşılayan ABD ve İsrail, oy kullanma haklarını kaybetmişlerdi.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz