SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

Dünya Meteoroloji Örgütü’nden Uyarı: El Nino’nun Etkisiyle Sıcaklık Rekorları Kırılacak

Güncelleme: 19:33 - 07.12.2023
Dünya Meteoroloji Örgütü’nden Uyarı: El Nino’nun Etkisiyle Sıcaklık Rekorları Kırılacak

El Nino, küresel iklimde en büyük değişikliklere yol açan hava olaylarından biri olarak bilinir. DMÖ’nün yaptığı açıklamaya göre, El Nino’nun üç aşaması bulunmaktadır: sıcak, soğuk ve etkisiz. 2 ila 7 yıl arasında tekrarlanan sıcak evrede,

Güney Amerika sahillerindeki yüzey sularının ısınmasıyla birlikte bu ısı okyanusa yayılarak atmosfere büyük miktarlarda ısı katmaktadır. Genellikle güçlü bir El Nino döneminden sonra 2016 gibi yıllarda sıcaklık rekorları kırılmaktadır.

DMÖ, El Nino ve küresel ısınma etkisiyle önümüzdeki beş yılın en az birinin kaydedilen en yüksek sıcaklıklara sahne olacağını belirtti. Örgüt, bu beş yıllık dönemde sıcaklıkların rekor seviyelere ulaşmasını beklediğini ifade etti.

Şu anda El Nino’nun etkisinin 2024 baharına kadar süreceği ve ardından yavaşça azalacağı öngörülmektedir. El Nino’nun etkisiyle Avustralya’da kuraklık, ABD’nin güneyinde yoğun yağışlar ve Hindistan’da ise muson yağışlarında azalma olabileceği öngörülmektedir.

DMÖ Bölgesel İklim Tahmin Başkanı Wilfran Moufouma Okia, Cenevre’de yaptığı basın açıklamasında, “Tam olarak hangi yıl olacağını söylemek zor. Ancak bildiğimiz tek şey, önümüzdeki 5 yıl içinde kaydedilen en yüksek sıcaklıklardan birine sahip olma olasılığımızın yüksek olduğu” dedi.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz