SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

Ekonomi de Gerekli Önlemler Alınmalı

Güncelleme: 20:01 - 07.12.2023
Ekonomi de Gerekli Önlemler Alınmalı

Bir çok işyerinin faaliyet göstermesinin yasaklanması bu sektörlerde faaliyet gösteren işletmeleri çok kötü etkiliyor. Bu işyerlerinin kapalı kalma süresi uzarsa zaten ekonomik krizde olan pek çok sektörde çok olumsuz sonuçlar doğuracak. Uzun süre kapalı kalacak işyerleri vergi, maaş, kira gibi ödemelerini yapmakta zorluk yaşayacaklar. Tüm bunları göz önüne alan iş dünyası kuruluşları alınması gereken önlemleri açıklıyorlar. İzmir Ticaret Odası da bu kuruluşlardan birisi. İzmir Ticaret Odası, krizden etkilenen iş dünyası ve üyeleri için ekonomide alınması gereken kararlara yönelik önerilerini paylaştı. İTO’nun önerileri arasında; SGK, vergi ve kredi ödemelerinin ertelenmesi, faiz oranlarının revize edilmesi, uzun vadeli ve uygun faizli krediler verilmesi, kamudan alacaklı olan firmaların ödemelerinin hemen yapılması, sicil affının gündeme alınması, çek senet borçlusu olan ticaret erbabının sicilinin bozulmaması, e-haciz uygulamasının durdurulması bulunuyor.

İzmir Ticaret Odası olarak gerekli önlemler için çalışıyoruz

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, korona virüsten olumsuz etkilenen iş dünyası için acil önlemler alınması gerektiğini söyledi. Özgener yaptığı yazılı açıklamada, İzmir Ticaret Odası olarak TOBB ile işbirliği içinde çeşitli önlemlerin hayata geçirilmesi için çalıştıklarını söyledi. Özgener şunları söyledi:

Gerekli girişimleri yaptık

“Bu kapsamda; üyelerimizin ticaret hayatlarında yaşadıkları olumsuz koşulların azaltılması amacıyla SGK, vergi ve kredi ödemelerinin herhangi bir gecikme faizi uygulanmadan belirli bir süre ertelenmesi, kamu borçlarının yeniden yapılandırılması uygulamasının hayata geçirilmesi veya mevcut yapılandırmanın revize edilmesi, bankaların kredi geri çağırma ve bunun gibi. uygulamalarının belirli bir süre ertelenmesi, daha önce yapılandırılmış kredilerin faiz oranlarının güncel faiz oranlarına göre revize edilmesi, uzun vadeli ve uygun faiz oranlarına sahip kredi imkanlarının sağlanması, deprem, sel, vb. afetlerde sağlanan KOSGEB Acil Destek Kredisinin ve KGF imkanlarının hayata geçirilmesi, virüs tehdidi sürdüğü sürece e-haciz uygulamasına gidilmemesi, personel maaşı, enerji, gaz, su ve atık su ödemesi yapma konusunda sıkıntı yaşayan firmalarımıza destek verilmesi, kamudan alacaklı olan, devletten ödenek bekleyen kamu kurumlarının ödemelerinin yapılması, böylelikle kamudan alacağı olan firmalara ödemelerin yapılmasının sağlanması, piyasada çeki ve senedi olan tüccarımızın sicilinin bozulmaması için önlemlerin alınması, sicil affı konusunun yeniden gündeme alınması, sicil affı şartlarının esnetilmesi, kısa çalışma ödeneğinin devreye girmesi, yaşanan bu olumsuz durum nedeniyle kirasını zamanında ödeyemeyen küçük işletmelerin üzerindeki vergi yükünün azaltılması konularında TOBB ve ilgili Bakanlıklar nezdinde girişimlerde bulunduğumuzu siz değerli üyelerimizle paylaşmak istiyoruz.”

Üyelerimiz sorunlarını bize iletsinler

Bu önlemlerin hayata geçirilmesi ile İTO üyelerinin finansal sıkıntılarının bir nebze azalacağını kaydeden Özgener, “ üyelerimiz bu dönemde ekonomik faaliyetler ve finansal piyasalardaki gelişmeleri soğukkanlılıkla takip etmelerini öneriyoruz. Karşılaştıkları her türlü sorunu bize iletsinler” diye konuştu.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz