SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

Finans piyasaları beklemede

Güncelleme: 19:43 - 07.12.2023
Finans piyasaları beklemede

Yurt içinde 14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri piyasaların odağındaydı. Milletvekili seçimleri tamamlanırken, Cumhurbaşkanı seçimleri adayların yüzde 50’den daha az oranda oy almasıyla birlikte ikinci tura kaldı. İkinci tur Cumhurbaşkanı seçimleri 28 Mayıs tarihinde yapılacak. Seçim sürecinde altın, dolar ve borsa konusunda yatırımcının nasıl bir davranış sergilemesi konusunda uzmanlardan farklı öneriler geliyor.

 

Altın fiyatları iki hafta önce gördüğü rekor seviyelerden yönünü aşağı çevirirken, dolar ve borsadaki hareketler ise dikkat çekiyor.

 

Altında yurt dışı gelişmelere bakarak, ilginin azaldığı söylenebilir.  Veriler her ne kadar altının lehine olsa da piyasanın izlenmede kalınması tavsiyeleri yapılıyor. Altında yatay seyirde ya da yönsüz hareketler gözleniyor. Ons altın/dolar grafiği iyice sıkıştı ve yönsüz. Gelişmelere göre hareket edecek gibi görünüyor. Veriler hala altının lehine olduğu için yukarı potansiyeli daha fazla tahminleri yapılıyor. ABD Merkez Bankası faiz artırmazsa haziranda altında yukarı çıkış görülebilir. Gram altında da benzer hareket olabilir. Ons altının 2000 dolar seviyesini kırması beklenmiyor. Gram altın kurdan etkileneceği için dolar/TL hareketi fiyatları etkileyeceği için yurt içinde, yurtdışına göre daha fazla artma eğilimi gösterebilir. Uzmanlar, elinde altını olanlara tutmalarını, olmayanların da diğer yatırım araçlarındaki riski dağıtmak için altın almalarını öneriyorlar.

 

Borsa İstanbul’da ise 15 Mayıs sabahından başlayan hızlı düşüş tahta kapatma ile sona ermişti. 4400 puan seviyelerine ulaşan gerileme 4850 seviyelerine çıkmıştı. Şimdi o düştüğü seviyelere geri geldi. Borsadaki dalgalanmanın Cumhurbaşkanlığı seçimi netleşene kadar devam edebileceği düşünülüyor.  Uzmanlar 4360 seviyelerine dikkat çekerken, bu seviye görüldüğü takdirde tüm orta vade göstergeler yönü aşağı çevireceğinden korkuluyor.

 

Makro verilerin 2022 yılından daha kötü olması nedeniyle kademeli işlem yaparak zarar riskini azaltmanın mevcut koşullarda daha mantıklı olduğu belirtiliyor.

 

Enerji piyasalarındaki gelişmelerin ileriki dönemde enerji dış borcuna düşüş olarak yansıyacağı bunun da dolara düşüş olarak yansıyacağı yorumları yapılıyor. Doların son günlerde prim yapmasının Euro/dolar paritesinden kaynaklandığı belirtiliyor. Parite 1.10’lardan 1.08’lere düştü bu da TL hareketine de yansıdı. Ancak dolar hareketlerinde bütün gözler Cumhurbaşkanlığı seçimlerine endekslenmiş durumda. Seçim sonuçları döviz hareketlerinde psikolojik belirleyici olabilir. Siyasi riskin kalkıp kalkmaması önemli olacak. Pek çok yabancı yatırımcı Türkiye piyasasına girip girmeme kararını seçim sonuçlarına göre verecek.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz