SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

İdeal Anne Olma Yaşı Açıklandı

Güncelleme: 19:35 - 07.12.2023
İdeal Anne Olma Yaşı Açıklandı

Macaristan’daki Semmelweis Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, 23 ila 32 yaşları arasındaki kadınların doğum kusurları açısından en düşük riske sahip olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar, 1980 ile 2009 yılları arasında resmi bir Macar veri tabanına kaydedilen 31.128 gebelikten alınan verileri analiz ettiler ve bu verileri ülkede kaydedilen 2,8 milyondan fazla doğum verisiyle karşılaştırdılar.

Çalışmanın sonuçlarına göre genel olarak, doğum kusurları riski, 22 yaşın altındaki doğumlarda 23 ila 32 yaşları arasındaki ideal çocuk doğurma penceresindeki kadınlara kıyasla yaklaşık beşte bir oranında arttı. Optimal yaş aralığındaki kadınlara kıyasla, 32 yaşın üzerindeki kadınlarda ise doğum kusurları riski yaklaşık yüzde 15 artış gösterdi.

Araştırmalar 20 Yaş Altında ve 32 Yaş Üstünün Riskte Olduğunu Gösteriyor

Araştırma, fetüsün dolaşım sistemini ve 20 yaşın altındaki annelerde merkezi sinir sistemini etkileyen komplikasyonların en yaygın ve hayatı tehdit eden sorunlar olduğunu gösterdi. 20 yaşından önce doğum yapan kadınlar 23 ila 32 yaşlarındakilere kıyasla bu tür problemlerde daha büyük bir risk altında.

anne-olmak-icin-ideal-yas2-min.jpg

Araştırmacılar, genç annelerin genellikle hamilelik için hazırlıksız olduklarını uyuşturucu ve alkol kullanımı gibi daha sağlıksız yaşam tarzı faktörleriyle mücadele etmek zorunda kaldıklarını belirtti. Diğer yandan, daha yaşlı kadınlar çevresel stres faktörlerine, özellikle hava kirliliğine daha uzun süre maruz kalmaktadır ve bu durumun farklı doğum kusurları riskine katkıda bulunabileceği düşünüldü.

Amerika’da yapılan yeni doğumların ortalama yaşının artması da bu çalışmanın temelini oluşturdu. Kayıtlara göre Amerikalı kadınlar 1970 yılında 24 yaşında ilk kez doğum yaparken, 2000 yılında bu yaş 27’ye yükseldi ve şu anda ise ortalama yaş 30’a çıktı. Artan yaş, değişen aile değerleri, kadınların kariyerlerine öncelik vermesi ve artan yaşam maliyeti gibi faktörlere bağlanıyor.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz