SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

İkinci El Araç Pazarında Fiyatlar Arttı

Güncelleme: 19:28 - 07.12.2023
İkinci El Araç Pazarında  Fiyatlar Arttı

Indicata tarafından derlenen verilere göre, ocak-haziran döneminde ikinci el online pazarında satılan araç sayısı 919 bin 814’ten 1 milyon 4 bin 721’e yükseldi. Bu dönemde online mecralarda yayınlanan kurumsal ilan sayısı ise 298 bin 4 olarak kaydedildi. Geçen yılın aynı dönemine göre ilan sayısında yüzde 15’lik bir düşüş yaşanırken, yayınlanan ilanların yüzde 61’i satıldı.

Yapılan analize göre, 2. el online pazarında en çok satışı gerçekleşen ilk 32 markanın 253 modeline ait 2 bin 23 varyantının 2010-2022 model yıllarındaki 104 bin 40 adet ilanın fiyatları incelendi. Bu analiz sonucunda, 2023 haziran ayında binek ve hafif ticari araçların perakende fiyatlarının bir önceki aya göre yüzde 6 arttığı görüldü. İlk altı aylık döneme bakıldığında ise araç fiyatlarının ortalama yüzde 43 oranında yükseldiği belirlendi.

İkinci el online pazarında motor tipine göre değerlendirildiğinde, Haziran 2023’te en çok satılan araçlar dizel otomobiller oldu. Dizel otomobilleri benzinli ve hibrit araçlar takip etti. Ayrıca, otogazlı otomobillerin satış adedi 4 bin 271’e ulaşırken, ikinci el elektrikli otomobil satışları ise 1.077 olarak kaydedildi. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine göre büyük bir artışı temsil etti zira Haziran 2022’de sadece 329 adet ikinci el elektrikli otomobil satılmıştı.

Son olarak, geçen ay satılan binek araçların yüzde 37’si C segmenti araçlardan oluştu. Haziran ayında A segmenti araçların payı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 33, SUV segment araçların payı ise yüzde 25, spor segment araçların payı ise yüzde 123 arttı.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz