SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

Kılıçdaroğlu: “Temeli atılan konutları biz tamamlayıp, ücretsiz vereceğiz”

Güncelleme: 19:43 - 07.12.2023
Kılıçdaroğlu: “Temeli atılan konutları biz tamamlayıp, ücretsiz vereceğiz”

Millet İttifakı’nı oluşturan 6 partinin ortak Cumhurbaşkanı adayı olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte Hatay‘a gitti. Hatay EXPO’da “Millet Buluşması”na katılan Kemal Kılıçdaroğlu iktidarı eleştirerek, depremzedeyi borçlu çıkardıklarını vurguladı. Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde depremzedeye TOKİ konutlarını ücretsiz vereceklerini söyledi.

 

”Ayrım yapmadan, hiç kimseyi ötekileştirmeden 85 milyonu kucaklamak boynumun borcu” diyen Kılıçdaroğlu, “Zor günlerden geçiyoruz, acılarımız yoğunlaşıyor. Hafifletmek için her birimiz her türlü fedakarlığı yapıyoruz, biliyorum. Bazı acılar var ki, onlar yüreğimizin bir köşesinde devamlı durur. Bu acılardan birini siz de biz de yaşıyoruz. Depremin yarattığı acı tüm dünyada yankılandı. Birlikte olmak, beraber olmak hasletini unutmayacağız. Bundan sonra millete sesleneceğim. Bayrağımızın ne kadar değerli olduğunu biliriz. Vatanımız da değerlidir. Buraya gelirken mezarlıkları ziyaret ettik. Belediye, Türk bayrağı ve Hatay Büyükşehir Belediyesi bayraklarını asmış. Ankara’dan talimat, ‘Bayrakları indirin’. Bunu görmek benim vicdanımda derin yaralar açtı. Asla kabul etmiyoruz. Bayrağımıza da vatanımıza sahip çıkmak da namusumuzdur. Depremde hayatını kaybettiği vatandaşların mezarlığı Büyükşehir Belediyesi’ne aittir. Bir toplumu ayrıştırmak kadar tehlikeli bir şey yoktur” diye konuştu.

 

Kemal Kılıçdaroğlu, “Depremin olduğu yerde büyük travma vardı, şoku atlatmamışlardı. Anadolu’dan binlerce insan geldi. Arama kurtarma ekipleri, yiyecekler. Ekrem İmamoğlu koordinatör olarak görev yapıyor. Kendisine teşekkür ederim. 6 bin 693 kişi İBB koordinatörlüğünde görev yaptı. Görev yapanlara da teşekkür ederim” dedi. 

 

14 Mayıs’tan sonra yeni bir güne başlanacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi; “Hatay da, Kahramanmaraş da yeni anlayışı görecek. Kimsenin ötekileşmediği bir ufku görecek. Şimdi ‘Çiftçinin, esnafın kredisi var ödesin’, nasıl ödeyecek? Herkes kenti terk etmeye başlamış. Olağanüstü hallerde olağanüstü kararlar alınır. Esnafın, çiftçinin kendine dönmesi için ona destek vereceksiniz. Bir olayla karşılaştığınızda kısa, orta uzun dönemde ne yapacağınızı derhal planlarsınız. Aksi halde devleti yönetemezsiniz. Beşeri sermayeden büyük kayıp var. Adıyaman, Kahramanmaraş, Malatya’ya gittim. Hatay’a 4. gelişim. Nitelikli eleman kenti terk etmiş. Fabrikaların çalışması, esnafın dükkan açması lazım. Okulların açılması lazım. Yapamıyorsanız bize söyleyin yaparız hepsini. Bir kenti kent yapan unsurlardan birisi entelektüel birikimdir. Kenti kent yapan ruhtur, ruh korunmalı. Samandağ’da yazı göndermişler, ‘Az su tüketen ürünler ekin’ diye. Devlet bunu yapar mı? Deyin ki ‘DSİ bunu yapamıyor’, bizim belediye başkanlarımız yapar, suyu da verir. Siz bunu yapmadığınız takdirde daha pahalı bedel ödüyorsunuz. Bizim insanımız bunu yapar. Hatay’ın demografik yapısı çok değerli. Dışarıya aşırı göçün ve geri gelmemesinin demografik açıdan sorun yaratacağını biliyoruz. Bunu düşünüyorlar mı, gereğini yapıyorlar mı? Devleti yöneten kişi ülkenin 20-25-30-100 yılını düşünmek zorunda. 180 milyon ton enkaz bir yerlere taşınacak. Asbesti düşünüyorlar mı? Bir çevre mühendisi ile görüştüler mi acaba? Devleti yöneten kişi bütün ayrıntıları düşünmek zorundadır. Hep afetten sonrasını düşünüyoruz. Biz afetten sakınmayı adeta defterden silmişiz. Devletin liyakatli kadroları depremi biliyor ama devleti yönetenler sakınmıyor. ‘Erzurum’u özel üretim merkezi yapacağız’ dedim. Bu bölgenin de özellikleri de düşünülerek bu ürünleri üretmek zorundasınız. Yapın bunları, niye yapmıyorsunuz. Bu bölge için özel yasa getirin. Herkes burada üretsin, istihdam yaratsın. Ortadoğu’nun ve Akdeniz havzasının en güçlü ekonomik yapılanmasını bu bölgede yapabiliriz. Eksik olan geleceği iyi görmeyen siyaset.”

 

“TOKİ konutlarını depremzedelere ücretsiz vereceğiz”

Kılıçdaroğlu, deprem konutları ile ilgili şöyle konuştu; “Temeller atıldı, binaları biz tamamlayacağız. Bu olayda kimin kabahati var? Anayasa’nın 57. maddesi, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 25. Maddesi ne diyor? Bir binanın yapımı için 23 imza gerekiyor. 23 imzanın hiç birisinde konut ve dükkan sahibinin imzası yok, tamamı kamu. Bu güveni kamu veriyor. Şimdi diyorlar ki ‘Size yer vereceğiz ama sizi borçlandıracağız, 20 yıl ödeyeceksiniz.’ Benim ne günahım var, o imzaları ben atmadım. Şimdi depremzedeyi borçlu çıkarıyorlar. Bütün vatandaşlarıma sözüm sözdür, herkesin anahtarını teslim edeceğiz, 5 kuruş almayacağız. Helalleşme olacaksa, anahtarı teslim edeceksiniz, özür dileyeceksiniz. Eve ruhsat veriyorsun, herkes geliyor, bakıyor. ‘Sana ev yapacağım, bana parasını ver.’ Kimin kusuru varsa, giderecek olan odur. Vatandaşın devlete değil, devletin vatandaşa borcu var. Devletin yapacak gücü var mı? 418 milyar doları alacaksın, vereceksin vatandaşa o kadar. Öfkeyle kalkan zararla oturur. Vatandaşın sorununu çözerken hukuk, vicdan, ahlakın gereğini yapacaksınız. Başını sokacak bir ev bulmuş, sen de rapor vermişsin. Hem helalleşeceğiz, hem evi 5 kuruş almadan teslim edeceğiz.”

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz