SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

Konak’ta kelebekler kanat çırptıkça özgürleşecek

Güncelleme: 20:34 - 07.12.2023
Konak’ta kelebekler kanat çırptıkça özgürleşecek

Tüm dünyada kadın hakları için, özgürlük için, uğranılan haksızlıklar için mücadele eden ve ortaya koydukları çabayla öne çıkan 13 kadın karakter Konak’ta dile geldi. Konak Belediyesi’nin 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Ve Uluslararası Dayanışma Günü dolayısıyla düzenlediği etkinliklerin ilk bölümü olan Kelebeklerin Peşinde adlı tiyatro oyunu Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde sahnelendi. Trajedik hikayelerle 13 kadının yaşamlarının anlatıldığı oyunu Konak Belediyesi’nin semt merkezlerindeki kadın kursiyerler, meclis üyeleri ve çok sayıda davetli izledi. Yurtdışında olması nedeniyle etkinliğe katılamayan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın mesajını Kadın, Sosyal Politikalar ve Projeler Müdürü Ayşegül Altınbaş tarafından okudu. Pekdaş, mesajında tüm kadınlara ‘Kadın, kadının kurdudur’ sözüne inanmamalarını isteyerek, “Kadın, kadının yurdudur. Kız kardeşlerinizin elini bırakmayın” dedi. 

yz__6726_2048x1371.jpg

VARDIK, VARIZ VE VAROLACAĞIZ 

Ülkelerinde kadın hakları için, özgürlükleri için mücadele eden ve tarihe geçen 13 kadın karakter; Sojourner Truth, Clara Zetkin, Rosa Luxemburg, Emma Goldman, Halide Edip Adıvar, Nezihe Muhiddin, Patria, Minerva, Maria Mirabel Kardeşler, Türkan Saylan, Malala Yusufzai kronolojik sırayla verdikleri mücadeleleri dramatize etti. Aralarında amatör oyuncuların da olduğu tiyatro sanatçıları tarafından canlandıran kadınlar verdikleri var olma mücadelesi ve yaşadıkları olayları anlattı. Sahneye çıkan son isim ise Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım oldu. Zübeyde Hanım kadınlara; “Önce kendinizi iyi yetiştirin ki; sonra kız-erkek demeden evlatlarınızı adaleti, eşitliği bilen, güçlü, cesaretli, vicdanlı, fikri hür nesiller yetiştirin” diye seslendi. Zübeyde Hanım, ‘Ben bir çocuk doğurdum, o çocuk tüm dünyayı değiştirdi” cümlesiyle salondaki kalabalık tarafından ayakta alkışlandı. 

CANLI MÜZE

1969 yılında Dominik’teki diktatörlüğe karşı demokrasi ve özgürlük mücadelesi veren ve bu uğurda Patria, Minerva ve Maria Mirabel Kardeşler’in katledilmesinden sonra kardeşlerden birinin kod adının ‘Kelebek’ olmasından dolayı üç kız kardeş Dominik’te ve dünyada “Kelebekler” adıyla efsaneleşti. Sonrasında da hakları için mücadele eden tüm kadınlar kelebekler olarak adlandırıldı. ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Ve Uluslararası Dayanışma Günü’ nedeniyle düzenlenen ve özgürlüğe kelebekler gibi kanat çırpan Mirabel Kardeşler gibi özgürlükleri, hakları için mücadele eden kadınların anlatıldığı ‘Kelebeklerin Peşinde’ isimli etkinlik 3 Aralık tarihinde Eşrefpaşa Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde yeniden sahnelenecek. Ayrıca 28-30 Kasım ve 1, 5, 7 ve 8 Aralık günlerinde de Konak Belediyesi’nin Basmane’deki Kadın Müzesi’nde Canlı Müze etkinliğinde Kelebekler gelen konuklarla buluşacak. İlk kez düzenlenecek performans gösterisinde 13 kadın müzeyi gezenlere canlı anlatım yapacak.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz