SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

Kurban Bayramı’nda Çevre Kirliliğine Karşı Tedbirler Alındı

Güncelleme: 19:40 - 07.12.2023
Kurban Bayramı’nda Çevre Kirliliğine Karşı Tedbirler Alındı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kurban Bayramı boyunca kurban satış ve kesim yerlerinde çevre kirliliği riskine karşı toplumun ve çevrenin sağlığını korumak adına önemli adımlar attı. Bu kapsamda, parklar, bahçeler, caddeler, sokaklar ve meydanlar gibi kamuya açık alanlarda kurban satışı ve kesimi yapmak isteyenlere ciddi yasal yaptırımlar uygulanacak.

Bakanlık, umuma açık ve kurban satışı ve kesimi için uygun olmayan yerlerde faaliyet gösterenlere Çevre Kanunu’nun 20. maddesi uyarınca 3 bin 36 lira ceza verecektir. Ayrıca, kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanlar da aynı yaptırımla karşı karşıya kalacaklardır.

Kurban kesim yerlerinde yasaklara uymayan ve kurban atıklarını toprağa bırakarak çevre kirliliğine neden olan tesislere ise ağır cezalar uygulanacaktır. Toplu kesimler için bu tesislere 293 bin 188 lira, konutlarda aynı ihlal yapıldığında ise 7 bin 283 lira ceza verilecektir.

Kurban kesimi sonucunda ortaya çıkan atıkların yönetimi de özenle ele alınmıştır. Atıklar, sızdırmaz, dayanıklı ve yoğun siyah polietilen torbalara yerleştirilecek ve torba hacminin üçte ikisini geçmeyecek şekilde paketlenecektir. Bu torbalar, sıkı bir şekilde kapatılarak Kurban Bayramı süresince düzenli hizmet veren belediye temizlik ekiplerine teslim edilecektir.

Ayrıca, hayvan pazarları ve geçici kurban satış ve kesim yerleri, Kurban Bayramı sonuna kadar 24 saat esasıyla sürekli olarak denetlenecek.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz