SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

Merkez Bankası Sadeleştirme Politikasıyla Menkul Kıymet Tesis Oranını Düşürdü

Güncelleme: 19:37 - 07.12.2023
Merkez Bankası Sadeleştirme Politikasıyla Menkul Kıymet Tesis Oranını Düşürdü

Düzenleme kapsamında eklenen “Bankaların dönüşüm oranına göre menkul kıymet tesisine ilişkin geçici uygulama” başlıklı maddeye göre, 29 Eylül 2023 tarihine kadar, mevduat ve katılım bankaları tarafından hesaplanacak Türk lirası mevduat/katılım hesabına dönüşüm oranı, muhasebe standartları ve kayıt düzeni esas alınarak belirlenecek. Bu oran yüzde 10’un altında kalan bankalar, eksik kalan kısmın iki katı tutarında menkul kıymet bloke etmek zorunda kalacaklar.

“Tesis Süresi ve Kademeli Süreç” başlığı altında belirtilen bilgilere göre, menkul kıymet tesis süresi, hesaplama tarihini takip eden ayın son cuma gününden başlayacak ve tesis başlangıcını takip eden altıncı ayın son cuma gününden bir önceki gün sona erecektir. Bu düzenlemeler, yabancı para cinsinden mevduat/katılım fonu büyüklüğü Merkez Bankası tarafından belirlenecek tutarın altında olan bankalara uygulanmayacaktır.

Merkez Bankası’nın resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, Para Politikası Kurulu’nun 22 Haziran 2023 tarihli kararında, mevcut mikro ve makroihtiyati çerçevenin etki analizlerine dayanarak ve kademeli bir şekilde sadeleştirileceği ifade edildi. Bu süreç, Para Politikası Kurulu’nun belirlediği ilkeler doğrultusunda kademeli olarak gerçekleştirilecektir.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz