SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

Mutfağın ustalarına emek ödülü

Güncelleme: 20:38 - 07.12.2023
Mutfağın ustalarına emek ödülü

Konak Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen festivalin ilk gününde, İzmir Aşçılar Derneği (İAD) ve İzmir Profesyonel Aşçılar Derneği (İZPAD) tarafından meslekte uzun senelerini geçirmiş, İzmir mutfağına hizmet etmiş, sofra kültürünü tanıtan ve yaşatanlara başarı ve emek ödülleri verildi. Kültürpark Fuar Evlendirme Dairesi’nde gerçekleşen “Ömür Boyu Başarı ve Emek Ödülleri töreninde ustalar ödüllerini Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın elinden aldı.

TURİZM EKONOMİSİ CANLANIYOR

Törene baş aşçı ceketiyle katılan Başkan Sema Pekdaş, emek yemenin sadece nefsi köreltmek ve doymaktan ibaret olmadığını, yediğinden zevk almak olduğunu, sofralardaki muhabbetin ve dostluğun, insan sıcaklığının da ortaya çıkması anlamına geldiğini söyledi. Yemek, muhabbet ve lezzeti paylaşmak için olduğunda tadının başka, karın doyurmak için olduğunda tadının başka olduğunu dile getiren Pekdaş,  yemeğin bir kültürü doğurduğunu, turizm ekonomisini de canlandıran bir sektör haline geldiğini söyledi. Pekdaş, “Sofra kültürünün hangi kültür birikimiyle ortaya çıktığını ve kültürümüzü nasıl zenginleştirip gelecek kuşaklara neler aktardığı önemlidir. İnsanların iletişime geçtiği en rahat yer sofralardır” dedi. 

DİPLOMA HİÇBİR ŞEY, MESLEK HERŞEY

Başkan Pekdaş, yıllarını yemek yapmaya adamış aşçılara seslenerek, “Sizler lezzetlerinizle insanların mutlu olmasını sağlıyorsunuz. Yaratıcılık yemeği çeşitlendirmekle başlıyor. Belediye başkanının görevi de budur. İnsanların mutluluğu için çalışmak, memnuniyeti artırmak. Bizim amacımız insanların mutlu olmalarını sağlamak.  Biz mutluluk adalarını çoğaltarak mutluluğun her  tarafta yaygınlaşmasını sağlamak zorundayız.  Zor günlerden geçiyoruz. İnsanlarda heyecanı, umudu hiç eksiltmeyecek çabalar bunlar. Damağımızı çatlatan, bizim ağzımızdaki lezzet duygusunu artıran, yıllarını verdikleri bu meslekleri nedeniyle ustalarımıza teşekkür etmek istedik. Bu bir vefadır, teşekkürdür” diye konuştu. Her işi yaparım diyen gençlere de seslenen Pekdaş, “Bir mesleğiniz olsun. Aşçılık, kuaförlük… her neyse. Diploma hiçbir şey, meslek her şey” diyerek herkesin birer mesleğinin olması gerektiğini söyledi.

İZMİR MUTFAĞINA SAHİP ÇIKANLARA TEŞEKKÜR

Başkan Sema Pekdaş, konuşmasının ardından aşçılık gibi el emeği ve yetenek isteyen bir mesleğe yıllarını vermiş usta aşçıları onurlandırmak istediklerini belirterek, meslekte 40 yıl ve üzerinde bu mesleği yapanlara plaketlerini takdim etti. Törende ebediyete göçen duayen isimlere de gıyaplarında yakınlarına plaketleri verildi.
Ödül töreninde şu isimlere ödüller verildi:

Turizmde İzmir’imize ve aşçılık mesleğine katkısı olup ebediyete göçenler

1.     Nevzat PEKER – Efes Oteli 
2.     Mustafa ÖZCAN – Efes Oteli 
3.     Devlet Yaşar KURT 
4.     Mazhar ZORLU – Turizm Yeme İçme
5.     Durmuş YAŞAR – Turizm Yeme İçme 
6.     Edip TAMAY – Şükran Lokantası
7.     Adil MÜFTÜOĞLU – Uğur Lokantası
8.     Kemal DEMİROK 
9.     Hasan Çağan – Kısmet Lokantası 
10. Yahya ÖNER – Işık Lokantası Buca 
11. Hakkı Yaruç (Derya – Hakan) 
12. Atıf GÖNÜLŞEN – Bonjour Restoran – Dönerci Atıf 
13. Atalay NOYANER
Meslekte bronz ve gümüş yıllarını yaşayan duayenler
1.     A. Hamit GÜZYÜZ 
2.     Mehmet ERŞAHİN
3.     Çoşkun MISIRCIOĞLU
4.     Ergun BARLIK
5.     Hüseyin GELMEZ
6.     Uğur KAZAZ

7.     Muzaffer ZEYBEK 
8.     Mustafa YILMAZ 
9.     Rahmi YILMAZ 
10. Yakup ERDUR 
11. Necdet POLAT 
12. Hayrettin MEYDAN
13. Necmettin ERŞAHİN 
14. Seyfi Ali ERŞAHİN
15. Hüseyin MERAL
16. Hikmet ÖZDEMİR
17. Yalçın ÇÖLGEÇEN
18. Alattin YILDIZ 
19. Ali Rıza KARABULUT
20. Hasan KARABULUT
21. Hakkı SEZGİN
22. Yılmaz Çelikkaya
23. Cevat Dev 
24. Adnan Gülay 
25. Cüneyt ALTINKAPI
26. Burak GÜLGÖZE
27. Binali Yılmaz

28. Ünal Sermet 
29. Mustafa Uysal

 

 

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz