SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

Putin Sıkıyönetim İhlalini 30 Gün Tutuklulukla Cezalandırıyor

Güncelleme: 19:38 - 07.12.2023
Putin Sıkıyönetim İhlalini 30 Gün Tutuklulukla Cezalandırıyor

Rusya’da meydana gelen Wagner isyanı, ülkeyi derinden sarsarken Rus lider Vladimir Putin, isyancıları vatan haini ilan etti ve sıkıyönetim ihlalini cezalandırmak için olağanüstü bir adım attı. Putin, sıkıyönetim ihlali nedeniyle 30 günlük tutukluluk süresini öngören bir yasayı imzaladı.

Wagner grubu olarak bilinen Rus paralı askerlerinin dün akşam başlattığı isyan, uluslararası arenada büyük yankı uyandırdı. Moskova’ya doğru ilerlemeye çalışan Wagner güçleri ile Rus güvenlik kuvvetleri arasında zaman zaman şiddetli çatışmalar yaşanırken, Putin isyancıları “vatan hainleri” olarak niteledi.

Yeni yasaya göre, sıkıyönetim ihlali yapan vatandaşlara 500 ila bin ruble para cezası veya 30 güne kadar tutuklama cezası verilecek. Görevli kişiler ise bin ila 2 bin ruble para cezası veya 30 güne kadar tutuklama ile cezalandırılacak. Yasayı ihlal edenlerin araç kullanması durumunda, yetkililer tarafından araca el konulacak.

Yasa belgesinde belirtilen hükümlere göre, federal yürütme organları ve bölgelerdeki şubeleri, bölgedeki yürütme organları ve sıkıyönetimi sağlayan askeri komuta ve kontrol organlarının yetkilileri, sıkıyönetim ihlalini gerçekleştirenleri tutuklama yetkisine sahip olacak.

Wagner grubunun lideri Prigojin’in Rus ordusunun cephe gerisinde bulunan Wagner güçlerini vurduğunu iddia etmesi, Rusya’da büyük bir karmaşaya yol açtı. Rusya Savunma Bakanlığı, Prigojin’in iddialarını yalanladı ve konuyla ilgili soruşturma başlattı. Putin, kameralar karşısına geçerek isyancılar için “Bedelini ödeyecekler, vatan hainleri” açıklamasını yaptı. Prigojin ise Moskova’ya doğru ilerleyeceklerini belirterek “Teslim olmaya niyetimiz yok” şeklinde konuştu.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz